eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Ukraiński przemysł hutniczy w słabej kondycji

Ukraiński przemysł hutniczy w słabej kondycji

2008-12-28 11:52

Przeczytaj także: Rynek hutniczy a kryzys


Z taką opinią zgadza się Michaił Feldman, dyrektor departamentu organizacji dużych transakcji firmy doradczej 2K Audit-Business Consulting z Moskwy. Ekspert zaznacza, że skutki światowego kryzysu finansowego szczególnie mocno odczuje ukraińska branża hutnicza. Pod koniec października br. zostało wygaszonych 17 z 36 pieców przemysłowych. Hutnicy już nie wykluczają możliwości całkowitego wstrzymania produkcji. Ukraińskie przedsiębiorstwa nie są w stanie konkurować z produkcją rosyjskich i chińskich producentów stali, która jest tańsza o 20-25 proc.

- Dobre czasy dla ukraińskiej branży metalurgicznej odeszły do przeszłości.

Przed załamaniem rynków finansowych ukraińscy hutnicy nie mieli problemu ze sprzedażą produkcji. Jednak teraz popyt na stal gwałtownie spada, ciągnąc w dół ceny produkcji metalurgicznej - dodaje Feldman.

Tylko Jurij Makogon, dyrektor donieckiej filii Instytutu Narodowego Badań Strategicznych, ma nieco bardziej optymistyczne nastawienie. Jego zdaniem, ceny stali na rynku światowym mogą wzrosnąć, ale dopiero w przyszłym roku.

Wśród programów antykryzysowych ukraińskich biznesmenów dominują te, które uwzględniają masowe zwolnienia pracowników, wstrzymanie zaplanowanych inwestycji i skrócenie czasu pracy. Jako pierwszy o redukcji etatów poinformował Serhij Taruta, współwłaściciel Przemysłowego Związku Donbasu. Przedsiębiorca zaznaczył, że firma planuje zwolnić około jednej trzeciej pracowników. Władimir Griszczenko, dyrektor generalny Federacji Pracodawców Ukrainy, dodał, że do końca tego roku w kraju może przybyć do 500 tys. bezrobotnych.

Jednym ze skutków tych działań jest znaczący spadek produkcji wyrobów hutniczych na Ukrainie. Dnieprowski Kombinat Metalurgiczny im. Dzierżyńskiego, kontrolowany przez ISD, w okresie od stycznia do października 2008 roku zmniejszył produkcję stali walcowanej o około 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2007 roku. Podczas pierwszych dziewięciu miesięcy spadła też produkcja żeliwa o ponad 8 proc. Anatolij Blizniuk, przewodniczący Rady Wojewódzkiej w Doniecku, poinformował, że niektóre przedsiębiorstwa już są stratne.

Wśród takich zakładów jest między innymi Mariupolski Kombinat Metalurgiczny im. Iljicza (MMK).

Październik br. stał się pechowy także dla firm działających w branży transportu morskiego. Kryzys ukraińskiego hutnictwa doprowadził do bankructwa międzynarodowy koncern frachtowy Industrial Carriers, który miał bazę w odeskim porcie morskim.

Spółka zajmowała się transportem węgla, rudy i wyrobów stalowych.

Z powodu spadku transportowanej statkami produkcji koncern nie był w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki, wynoszącej 33 miliony dolarów. W październiku 2008 roku stawki frachtowe spółki spadły do 12 tys. dolarów dziennie, podczas gdy w maju wynosiły 233 tys. dolarów.

oprac. : Irina Nowochatko / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Więcej na ten temat: hutnictwo, wyroby hutnicze, przemysł hutniczy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: