eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Ukraiński przemysł hutniczy w słabej kondycji

Ukraiński przemysł hutniczy w słabej kondycji

2008-12-28 11:52

Przeczytaj także: Rynek hutniczy a kryzys


Kogo boli najbardziej

Wśród ukraińskich oligarchów, inwestujących w przemysł ciężki, najmniej ucierpiał Metinvest Holding, należący do Rinata Achmietowa.

- Głównie dzięki własnemu zabezpieczeniu surowcami. Holding w całości pokrywa zapotrzebowanie przedsiębiorstw hutniczych na rudę żelaza i w 50 proc. na węgiel. Dzięki temu koszty produkcji stali są mniejsze - tłumaczy Serhij Gajda z Dragon Capital.

Ekspert dodaje, że Dnieprospiecstal, działający w Zaporożu, również mniej odczuwa skutki tego kryzysu. Głównie dzięki specjalnej ofercie - produkcji droższych rodzajów stali. Niemniej jednak w połowie listopada ten zakład elektrometalurgiczny poinformował o planach zamknięcia jednej z hal produkcyjnych. Zarząd przedsiębiorstwa komentował, że powodem podjęcia tej decyzji była niezdolność zakładu do finansowania projektów inwestycyjnych, które zakładały instalację urządzeń oczyszczających.

Dnieprospiecstal jest jedynym zakładem na Ukrainie, który specjalizuje się w produkcji stali specjalnej, zawierającej dużą ilość dodatków stopowych i wymagającej dość skomplikowanej obróbki cieplnej. Ze względu na wysoką cenę ten produkt nie jest stosowany powszechnie. W listopadzie br. produkcja tego typu stali wyniosła 15 tys. ton, podczas gdy w czwartym kwartale 2007 roku przedsiębiorstwo produkowało około 28 tys. ton miesięcznie.

- Załamanie rynków finansowych najbardziej odczuwają przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach nie inwestowały w modernizację i poszerzenie mocy produkcyjnych, a także te, które nie mają własnej bazy surowcowej. Wśród nich można wyróżnić Kombinat Metalurgiczny im.
Iljicza, którego moce produkcyjne obecnie są wykorzystywane zaledwie w 15-28 proc., Zaporożstal i Przemysłowy Związek Donbasu.

Dlatego właśnie te przedsiębiorstwa są najbardziej narażone na przejęcie przez mocniejszych konkurentów lub konsolidację - opowiada Serhij Hajda.

Ponadto ekspert zaznacza, że najbardziej ucierpiały także te koncerny, które są obciążone długami, ponieważ oprócz znikających wpływów finansowych w wyniku braku popytu na stal, takie spółki nie mogą liczyć na zaciągnięcie pożyczki.

- Ukraińska branża metalurgiczna jest pogrążona w poważnym kryzysie. Dopóki władze kraju nie podejmą odpowiednich działań, które wpłyną na wzrost konkurencyjności ukraińskich koncernów na rynku światowym, sytuacja nie ulegnie zmianie. Ten kryzys to prawdziwa próba dla ukraińskiej branży hutniczej. I nie jest wykluczone, że niektóre przedsiębiorstwa jej nie przetrwają - podsumowuje Michaił Feldman, dyrektor departamentu organizacji dużych transakcji rosyjskiej firmy doradczej 2K Audit-Business Consulting.

oprac. : Irina Nowochatko / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Więcej na ten temat: hutnictwo, wyroby hutnicze, przemysł hutniczy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: