eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Ukraiński przemysł hutniczy w słabej kondycji

Ukraiński przemysł hutniczy w słabej kondycji

2008-12-28 11:52

Przeczytaj także: Rynek hutniczy a kryzys


Rosjanie trzymają się mocno

Rosyjska branża metalurgiczna także stanęła w obliczu kryzysu. Jednak sytuacja na tym rynku wygląda nieco inaczej.

Jeśli wspominając o Ukrainie, mówi się o możliwym bankructwie niektórych przedsiębiorstw, to patrząc na rosyjskie hutnictwo, stwierdza się, że branża jest nadal konkurencyjna.

Michaił Feldman tłumaczy, że rosyjskim hutnikom udało się utrzymać konkurencyjne ceny dzięki mniejszym wydatkom na transport.

Stało się to nie bez pomocy Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD), spółki państwowej, która wprowadziła 40-proc. ulgę na transport produkcji metalurgicznej.

- Mimo że już teraz niektórzy producenci wyrobów stalowych są zmuszeni do wprowadzenia korekty do wcześniej ustalonych planów produkcyjnych, na razie tak poważny spadek produkcji, jaki obserwujemy na Ukrainie, rosyjskim przedsiębiorstwom nie grozi. I choć skutki kryzysu będą dotkliwe, duzi gracze mogą spać spokojnie. Bankructwo im nie zagraża - ocenia Feldman.

Podczas gdy większość przedsiębiorstw wstrzymuje realizację inwestycji, niektórzy rosyjscy biznesmeni nie rezygnują z zaplanowanych działań. Na początku listopada tego roku spółka Michajłowskij, wchodząca w skład holdingu Metalloinvest, kontrolowanego przez rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa, kupiła 100 proc. akcji przedsiębiorstwa Sładkowsko-Zarecznoje, które ma koncesję na eksploatację pola naftowo- gazowego w obwodzie orenburskim.

Dzięki tej transakcji inwestor zabezpieczy zapotrzebowanie na gaz huty Michajłowskij, która działa w obwodzie kurskim, położonym w zachodniej części Rosji.

Niemniej jednak w warunkach kryzysu rosyjscy metalurdzy też nie mogą czuć się całkiem pewni. Wbrew optymistycznym prognozom ekspertów, rosyjscy oligarchowie zmniejszają produkcję hutniczą nie tylko w Rosji. Redukcja planów produkcyjnych dotyka także zagraniczne przedsiębiorstwa należące do rosyjskich magnatów, w tym z branży metali nieżelaznych.

Pod koniec października br. Basic Element, holding najbogatszego Rosjanina Olega Dieripaski, poinformował o zmniejszeniu produkcji aluminium w Czarnogórze.

Swoją decyzję przedstawiciele En+, spółki wchodzącej w skład holdingu Dieripaski i kontrolującej przedsiębiorstwo Aluminijuma Podgorica, tłumaczyli między innymi tym, że na wzrost kosztów produkcyjnych wpływają rosnące ceny energii elektrycznej.

Aluminijuma Podgorica - zakład, którego moce produkcyjne wynoszą 120 tys. ton metalu rocznie, jest największym przedsiębiorstwem przemysłowym kraju i generuje 14 proc. (!) jego PKB.

W październiku Severstal, spółka stalowa kontrolowana przez miliardera Aleksieja Mordaszowa, także poinformowała o zmniejszeniu produkcji o 30 proc., zaś Magnitorski Kombinat Metalurgiczny (MMK) zmniejszył produkcję o 15 proc. Meczel, koncern górniczo-hutniczy, rozpoczął cięcie kosztów produkcyjnych, skracając czas pracy, z kolei w przyszłym roku spółka planuje zmniejszyć produkcję wyrobów stalowych.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Irina Nowochatko / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Więcej na ten temat: hutnictwo, wyroby hutnicze, przemysł hutniczy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: