eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wzrasta liczba upadłości na świecie

Wzrasta liczba upadłości na świecie

2008-12-14 03:46

Wzrasta liczba upadłości na świecie

Globalny Wskaźnik Upadłości © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kryzys finansowy i gospodarczy powoduje trudności płatnicze w firmach na całym świecie. Liczba bankructw rośnie jednocześnie prawie we wszystkich państwach świata - poinformowała firma Euler Hermes.

Przeczytaj także: Bankructwa firm w Polsce I-IX 2008

Na całym świecie liczba upadłości gwałtownie wzrasta w wyniku kryzysu na międzynarodowych rynkach finansowych oraz fundamentalnych zmian w otoczeniu gospodarczym. Zgodnie z aktualnymi prognozami upadłości sporządzonymi przez ekspertów Euler Hermes, Globalny Wskaźnik Upadłości wzrośnie w 2008 roku o 25,1% i o kolejne 25,4% w 2009 roku. „Recesja dotknęła gospodarki na całym świecie” – mówi Clemens von Weichs, prezes Euler Hermes.

fot. mat. prasowe

Globalny Wskaźnik Upadłości

Globalny Wskaźnik Upadłości

Brak poprawy koniunktury amerykańskiej gospodarki do połowy 2009 roku


Według analizy gospodarczej sporządzonej wg stanu na koniec listopada 2008 r. przez amerykańską filię Euler Hermes, gospodarka Stanów Zjednoczonych znajduje się obecnie w fazie recesji, z której skutkami przedsiębiorstwa i konsumenci będą borykać się aż do przyszłego roku. Analiza zakłada, że w 2008 i 2009 roku spowoduje to znaczny wzrost liczby upadłości.

"Obecne warunki gospodarcze są zdecydowanie złe i przewidujemy, że w roku 2009 sytuacja ta nie ulegnie zmianie" – mówi Dan North, Główny Ekonomista Euler Hermes w Stanach Zjednoczonych. – "W porównaniu z poprzednim rokiem spada zarówno sprzedaż detaliczna, jak i wysokość wynagrodzeń. Notujemy rekordową liczbę przypadków przejęcia nieruchomości przez banki oraz zaległości w spłatach kredytów. Ceny nieruchomości wciąż spadają, wzrasta natomiast liczba likwidowanych miejsc pracy, a co za tym idzie – również stopa bezrobocia."

Zdaniem Northa, kilka mechanizmów, które pogrążyły amerykańską gospodarkę w recesji, wciąż jeszcze dają o sobie znać. Należą do nich: opóźniony efekt wysokich cen energii, zapaść na rynku nieruchomości oraz restrykcyjne warunki kredytowania. Euler Hermes ocenia, że klimat gospodarczy pozostanie niesprzyjający przez kilka następnych kwartałów.

Wzrost liczby upadłości

W Stanach Zjednoczonych już w zeszłym roku odnotowano gwałtowne odwrócenie tendencji, a liczba bankrutujących przedsiębiorstw podskoczyła o 44%. Na 2008 r. eksperci Euler Hermes przewidują kolejny potężny wzrost o prawie 45%, a w przyszłym roku – nawet o 50%, co ostatecznie da prawie 62 tysiące upadłych firm. Jak dotąd sytuacja ta wywarła szczególnie negatywny wpływ na branże bezpośrednio związane z sektorem nieruchomości oraz finansowaniem nieruchomości.

Jednym z najważniejszych wskaźników przyszłych bankructw korporacyjnych jest kwartalny raport Banku Rezerwy Federalnej dotyczący bankowców zajmujących się udzielaniem kredytów. Dan North potwierdził, że ostatni raport wskazuje na „rekordowo wysoki odsetek bankowców rozszerzających spready i zaostrzających kryteria udzielania kredytów handlowych i przemysłowych, co z dużą pewnością zwiastuje przyszły wzrost liczby upadłości.”

Powrót do cen nieruchomości odpowiadających realnej wartości rynkowej

Mimo obserwowanych kłopotów gospodarczych North stwierdził, że istnieje również pozytywny wpływ tej sytuacji na amerykańską gospodarkę. "Znacznie wzrosła przystępność cenowa nieruchomości; ceny osiągnęły realną wartość rynkową, jeśli porównać je ze sztucznie napompowanymi cenami z okresu sprzed pęknięcia bańki na rynku nieruchomości" – mówi North. – "Również agresywna polityka Banku Rezerwy Federalnej polegająca na rozluźnieniu polityki monetarnej w 2007 i 2008 roku może w roku 2009 wydobyć gospodarkę z obecnej recesji."

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: