eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Strefa Euro: kredyty bankowe X 2008

Strefa Euro: kredyty bankowe X 2008

2008-12-02 13:27

Przeczytaj także: Bilans handlowy UE - sektor usług

Uwzględniając warunki cenowe oraz stan kredytów dla przedsiębiorstw, banki odnotowały, że dalej będą zwiększały margines średnich wielkości kredytów oraz ryzyka pożyczkowego w trzecim kwartale 2008 r., przez podnoszenie wielkości procentowych netto do odpowiednio 68% i 76% (w porównaniu do 53% i 64%, odpowiednio w poprzednim kwartale). Dalszemu ograniczeniu uległy również dodatkowo, warunki pozacenowe. Ograniczenia tego rodzaju poskutkowały w szczególności oznaczeniem rozmiaru kredytów lub linii kredytowych (ograniczenia wielkości netto, które wzrosły o 16%, zatrzymały się na poziomie 45% w trzecim kwartale 2008 r.) a także terminów spłacania kredytów (ograniczenia w wielkościach netto wzrosły o 15 punktów procentowych, zatrzymując się na poziomie 40% w trzecim kwartale).

Dalsze wzrosty odnotowane zostały również w przypadku bankowych wymagań dotyczących zabezpieczenia (ograniczenia wielkości netto wzrosły o 10 punktów procentowych, zatrzymując się na poziomie 46% w trzecim kwartale 2008 r.). Gdyby rozpatrywać całkowite ograniczenia w wielkościach netto od połowy 2007 r., wśród wszystkich warunków pozacenowych, okazałoby się, że to właśnie wymagania dotyczące zabezpieczenia uległy największemu zawężeniu w wielkościach netto.

Raport wykazał, że ograniczenia kryteriów udzielania kredytów były w przypadku większych przedsiębiorstw (wzrost do 68%, w porównaniu do poziomu 44% w drugim kwartale 2008 r.) nieustannie wyższe niż w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), dla których odnotowano wzrost do 56% w trzecim kwartale, w porównaniu do 34% w kwartale drugim. Podczas gdy w drugim kwartale 2008 r. zarejestrowano pewną stabilizację, ograniczenia w wielkościach netto zwiększyły się znacząco w obu kategoriach rozmiarowych przedsiębiorstw w trzecim kwartale 2008 r. Jako podstawowe i najważniejsze czynniki tych ograniczeń, zarówno w przypadku dużych przedsiębiorstw, jak i MSP wymienia się oczekiwania dotyczące przyszłej działalności gospodarczej oraz perspektywa specyfikacji przemysłu i firm. W tym samym czasie, ograniczający wpływ kosztów funduszy bankowych oraz ich zestawienia bilansowe przyczyniły się bardziej do ograniczeń w przypadku dużych przedsiębiorstw niż małych i średnich, co jest prawdopodobnie związane z większym znaczeniem zlokalizowanych na rynku funduszy bankowych kierowanych w postaci pożyczek do większych przedsiębiorstw. Ponadto, podczas gdy w drugim kwartale odnotowano, iż konkurencja w udzielaniu kredytów pomiędzy bankami przyczyniała się do uproszczenia kryteriów udzielania kredytów średnim i małym przedsiębiorstwom, obecnie czynnik ten wiąże się z ograniczeniami udzielania kredytów zarówno dla MSP, jak i dużych przedsiębiorstw. Co do warunków kredytowych, podczas gdy wzrost średniej wielkości pożyczek netto, wzrost był bardziej okazały w przypadku dużych przedsiębiorstw niż małych i średnich, znacznie bardziej podobnie w przypadku dużych oraz MSP, wyglądały warunki dotyczące ryzyka pożyczkowego. W odniesieniu do wszystkich kategorii warunków pozacenowych, zarówno duże, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa doświadczyły kolejnych ograniczeń udzielania kredytów.

W odniesieniu do terminów spłacania kredytów, ograniczenia udzielania kredytów nieustannie wyraźniej zaznaczane są w przypadku pożyczek długoterminowych (wzrost do 66%, w porównaniu do 52% w poprzednim badaniu) niż w przypadku pożyczek krótkoterminowych (wzrost do 49%, w porównaniu do 31% przy okazji poprzedniego badania.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: