eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa X 2008

Koniunktura przemysłowa X 2008

2008-10-24 00:50

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2008


W październiku br. 6,8% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w III kwartale br. odsetek ten wyniósł 7,6%, przed rokiem 6,7%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (50% w październiku, 42% w ubiegłym kwartale, przed rokiem – 39%), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (barierę tę w październiku zgłasza 47% przedsiębiorstw, 50% w III kwartale i 54% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (43% przedsiębiorstw w październiku, 31% w III kwartale i 29% przed rokiem). W ciągu roku w największym stopniu zmniejszyło się znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 33% do 7%), natomiast wzrosło – barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej, niedostatecznym popytem na rynku krajowym oraz niedostatecznym popytem na rynku zagranicznym (z 22% do 32%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w październiku br. wynosi 80% (podobnie jak w III kwartale br., w analogicznym okresie ubiegłego roku – 82%). Największe wykorzystanie mocy produkcyjnych występuje wśród producentów: instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, odzieży i wyrobów futrzarskich, metalowych wyrobów gotowych, pozostałego sprzętu transportowego, masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru, maszyn i aparatury elektrycznej.

Spośród badanych przedsiębiorstw 17% jednostek (13% przed rokiem) nie planuje działalności inwestycyjnej w przemyśle w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pozostali respondenci przewidują, że ich działalność inwestycyjna będzie związana z modernizacją – 79% (przed rokiem 82%) i nowymi inwestycjami – 73% (w październiku ubiegłego roku – 71%). Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji przedsiębiorcy wskazują środki własne – 93% (92% w analogicznym miesiącu ub.r.). Krajowy kredyt bankowy, tak jak przed rokiem, będzie źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 39% jednostek, leasing – dla 25% przedsiębiorstw (w październiku 2007 r. – 26%).

2. Budownictwo

W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 20 (we wrześniu plus 24). Poprawę koniunktury sygnalizuje 29% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 9% (we wrześniu odpowiednio 30% i 6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa odnotowują wolniejszy od zgłaszanego we wrześniu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Spośród badanych przedsiębiorstw 30%, podobnie jak przed rokiem, planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą. Jednak prognozy wzrostu ich portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym są słabsze niż przewidywano we wrześniu br. i w październiku ub.r.

Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniana jest korzystnie, podobnie jak we wrześniu. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej optymistyczne od prognoz sprzed miesiąca. Wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych może być wolniejszy niż przewidywano we wrześniu. Również plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia są ostrożniejsze od przewidywań sprzed miesiąca.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: