eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie kasyna przeciw 10% dopłacie

Polskie kasyna przeciw 10% dopłacie

2008-10-21 12:59

Przeczytaj także: Podatek od wygranych w konkursach i grach liczbowych


Według oszacowanych przez analityków PAN wyników finansowych poszczególnych kasyn, po wprowadzeniu do rozważanego scenariusza dopłaty i uwzględnieniu zjawiska utraty rentowności przez część kasyn, dochód budżetu wzrośnie zaledwie o ok. 20% w stosunku do obecnych wpływów budżetowych. Natomiast ujawnią się wszystkie negatywne skutki uboczne.

Scenariusz „Monako”

fot. mat. prasowe

Wpływy do budżetu państwa w zależności od spadku obrotu firm prowadzących kasyna wywołanego realizac

Wpływy do budżetu państwa w zależności od spadku obrotu firm prowadzących kasyna wywołanego realizacją popytu poza polskimi licencjonowanymi kasynami (symulacja dla danych z roku 2007)



W raporcie czytamy, iż wprowadzenie zmian w Ustawie uruchomi szereg zjawisk mających negatywny wpływ na wartość obrotu polskich kasyn i przyczyniających się do spadku dochodów budżetu z tytułu podatku od gier. Autorzy opracowania jako najważniejsze z nich wymieniają zwiększenie roli kasyn internetowych i nielegalnych, „side betting” oraz konkurencję międzynarodową. Side betting to proceder polegający na wykorzystywaniu infrastruktury legalnego kasyna jako narzędzia zawierania nielegalnych zakładów, gdzie dzięki unikaniu konieczności dopłat nielegalni bukmacherzy mogą oferować klientom kasyn lepsze stawki.

Z analiz wynika, że wprowadzenie dopłaty będzie stanowić impuls do rozwoju dla nielegalnych w świetle Ustawy kasyn internetowych, oraz kasyn nielicencjonowanych tj. kasyn funkcjonujących w szarej strefie. Ponieważ kasyna te nie wprowadzą dopłaty do gier, więc do istniejącej przewagi konkurencyjnej (nie płacą 45% podatku od gier, 19% CIT, ZUS, etc.) dołożą następną cegiełkę, która pozwoli im działać jeszcze skuteczniej.

Jak zauważają analitycy z PAN, zjawisko konkurencji międzynarodowej związane jest z ekonomiczną opłacalnością wyjazdu do dowolnego kasyna zagranicznego w sytuacji kiedy koszt dopłaty przekracza koszt podróży i pobytu za granicą. Inną stroną zagadnienia konkurencji międzynarodowej jest niemały udział w polskim rynku graczy zagranicznych (od 8% do 35% w zależności od lokalizacji i pory roku), dla których atrakcyjność gry w polskich kasynach znacząco spadnie.

W wyniku analiz jako najbardziej prawdopodobny przyjęty został scenariusz spadku obrotu kasyn o wartość około 27% (spowodowany odpływem ok. 30% graczy VIP generujących blisko 80% obrotów oraz odpływem ok. 15% pozostałych graczy). Szacując wyniki finansowe poszczególnych kasyn, po wprowadzeniu do rozważanego scenariusza dopłaty i uwzględnieniu zjawiska utraty rentowności przez część kasyn, dochód budżetu wzrośnie zaledwie o ok. 18% w stosunku do wpływów budżetowych przy obecnym stanie prawnym. Ale znowu - w sposób nieunikniony pojawią się wszystkie negatywne skutki uboczne zarówno dla Skarbu Państwa, jak i kasyn.

Scenariusz „Cinkciarze”

fot. mat. prasowe

Wpływy do budżetu państwa w zależności od udziału cinkciarzy w rynku (symulacja dla danych z roku 20

Wpływy do budżetu państwa w zależności od udziału cinkciarzy w rynku (symulacja dla danych z roku 2007)

W opinii analityków PAN wprowadzenie dopłaty do gier tworzy idealną okazję do prowadzenia arbitrażu. W branży hazardu znane są przypadki operowania na rozbieżnościach pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży różnego typu żetonów używanych w kasynach (np. w Makao). Doświadczenia innych państw wskazują, że nawet niewielki spread rzędu ułamków procenta, uruchamia praktyki arbitrażowe i pojawiają się podmioty, które zarabiają na powstałej luce cenowej. W przypadku polskich kasyn luka ta wynosiłaby aż 10%.

Raport zakłada, że w Polsce, po wprowadzeniu 10% dopłaty do gier dla kasyn, natychmiast pojawią się osoby usiłujące na tym zarobić, czyli cinkciarze, skupujący od graczy wychodzących z kasyn niewykorzystane żetony po cenie wyższej niż w kasach i odsprzedający je po cenach niższych niż kasowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: