eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Roaming w UE: opłata za SMS niższa o 60%?

Roaming w UE: opłata za SMS niższa o 60%?

2008-09-25 13:38

Przeczytaj także: Niższe ceny roamingu w UE od 1 lipca 2009


Wysyłanie wiadomości tekstowych jest niezwykle popularne wśród obywateli Unii Europejskiej, którzy w 2007 r. wysłali 2,5 miliarda SMS-ów za kwotę 800 milionów euro. To przede wszystkim młode pokolenie posługuje się SMS-ami: 38 proc. osób w wieku 15-24 lata wysyła SMS-y tylko podczas pobytu za granicą. Jednak koszt wysłania wiadomości SMS w roamingu może być dziesięciokrotnie wyższy niż koszt SMS-a krajowego. Może on wynieść 0,75 EUR za wiadomość w przypadku podróżnych z Belgii. Typowy klient z Francji może zapłacić do 0,30 EUR za SMS-a wysłanego tego lata z wakacji we Włoszech, podczas gdy turysta z Czech zapłaci do 0,42 EUR (10 CZK). Przebywający w Hiszpanii turysta ze Szwecji może zapłacić do 0,40 EUR (3,79 SEK) za wiadomość w roamingu, turysta z Niemiec – 0,41 EUR, turysta z Polski – 0,45 EUR (1,50 PLN), turysta z Wielkiej Brytanii - nawet 0,63 EUR (0,40 GBP), a turysta z Łotwy nawet 0,70 EUR (0,49 LVL) za SMS-a. Z tego względu Komisja proponuje wprowadzenie górnego pułapu ceny detalicznej (bez podatku VAT) w wysokości 11 centów i ceny hurtowej w wysokości 4 centów. Ceny hurtowe są naliczane przez operatora innemu operatorowi, gdy klient wysyła wiadomość między ich sieciami. Operatorzy są zachęcani do konkurowania poniżej tych pułapów cenowych, ustanowionych przez Komisję na podstawie szczegółowej oceny skutków przeprowadzonej wraz z Europejską Grupą Regulatorów (ERG).

Klienci korzystający z usług w roamingu przy przekroczeniu granicy otrzymają również automatyczną wiadomość informującą ich o stawkach, jakie będą stosowane w odniesieniu do transferu danych w roamingu. Od lata 2010 r. konsumenci będą mieć możliwość określenia z góry maksymalnej kwoty na rachunku za transfer danych w roamingu, zanim usługa zostanie przerwana. Środek ten ma na celu położenie kresu nieprzyjemnym niespodziankom w momencie otrzymania rachunku. Usługi transferu danych za granicą były przyczyną otrzymywania przez konsumentów olbrzymich rachunków. Pewna osoba otrzymała rachunek na kwotę 40 000 EUR za ściągnięcie programu telewizyjnego przy wykorzystaniu linii telefonii komórkowej w roamingu. Ponadto ochronny pułap cenowy, wynoszący 1 EUR za megabajt, w przypadku sprzedaży hurtowej powinien stworzyć jednolite warunki konkurencji i stymulować ją.

Wreszcie Komisja chciałaby obniżyć, od lipca 2012 r., pułapy cenowe (bez podatku VAT) wprowadzone w 2007 r. dla połączeń wykonywanych w roamingu (obecnie 0,46 EUR w przypadku połączeń wykonywanych za granicą i 0,22 EUR w przypadku połączeń odbieranych za granicą) do 0,34 EUR za wykonane połączenie i do 0,10 EUR za połączenie odebrane. Konsumenci powinni także korzystać z sekundowego naliczania opłat po 30 sekundach w przypadku połączeń wykonywanych w roamingu oraz po pierwszej sekundzie w przypadku połączeń odbieranych. Obecnie płacą o 24 proc. więcej niż minuty rzeczywiście wykorzystane na wykonanie połączenia i o 19 proc. więcej za połączenia odebrane.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: