eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 25/2008 (16-22.06.2008)

Tydzień 25/2008 (16-22.06.2008)

2008-06-21 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 24/2008 (09-15.06.2008)

  • Według Departamentu Skarbu USA zagraniczni inwestorzy zwiększyli w kwietniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto aż o 115,1 mld USD! To skutek sytuacji gospodarczej i spadku wartości dolara.
  • Produkcja przemysłowa w Chinach w maju wzrosła o 16% r/r (w kwietniu wzrost ten wyniósł 15,7%).
  • Według Ministerstwa Handlu produkcja przemysłowa Japonii spadła w kwietniu m/m o 0,2%, po spadku w poprzednim miesiącu o 0,3%. Liczona r/r produkcja ta wzrosła o 1,9% wobec wzrostu w marcu o 1,8%.
  • Według informacji z Brukseli porozumienie w sprawie przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) może zostać zawarte jeszcze przed końcem bieżącego roku.
  • W kwietniu wzrost produkcji przemysłowej w Indiach wyniósł 7% r/r.
  • Amerykański rząd przewiduje zwiększenie roli Systemu Rezerwy Federalnej. To konsekwencja upadku domu inwestycyjnego Bear Stearns & Cos. Uznano to za dowód słabości obecnego, zdezaktualizowanego systemu nadzoru, który za rzadko interweniuje na rynku.
  • Iran wycofał z banków 75 mld USD, by uchronić je przed zablokowaniem w wyniku nałożenia nowych restrykcji za kontynuację programu nuklearnego.
  • Decyzją rządu wzrosły ceny paliw w Chinach o 18%. W jej wyniku spadły ceny ropy naftowej na całym świecie. Chiny są drugim po USA importerem ropy na świecie i należy spodziewać się, że ta podwyżka ograniczy zużycie paliw w Chinach, a w ślad za tym import ropy.
  • Na Sachalinie powstaje największa fabryka skroplonego gazu. Będzie on dostarczany do Japonii, Korei i USA. Kredyt (5,2 mld USD) Gazpromowi udzieliły banki japońskie.
  • Na początku roku zamówienie na 179 latających cystern dla amerykańskiej armii otrzymało konsorcjum amerykańskiej firmy Northrop Grumman i europejskiego Airbusa. Przegrany Boeing odwołał się do rządowego biura obrachunkowego (Government Accountability Office – GAO), a ono uznało, że przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie popełniono "pewną liczbę istotnych błędów" - na przykład rezygnując z uczciwej oceny względnej atrakcyjności obu ofert. Zalecono powtórzenie przetargu. Kontrakt ma wartość ok. 35 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

OECD BĘDZIE OBSERWOWAĆ ŚWIATOWE PROCESY INWESTYCYJNE

Osłabienie amerykańskiej gospodarki i spadek wartości dolara sprzyja ujawnieniu się nowych nie do końca jeszcze dziś rozpoznanych procesów w zakresie przepływów kapitałowych na międzynarodowych rynkach. Według Departamentu Skarbu USA zagraniczni inwestorzy zwiększyli w kwietniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto aż o 115,1 mld USD! To właśnie skutek sytuacji gospodarczej i spadku wartości dolara.

Uważam, że dziś warto zwrócić na ten problem uwagę. Sprzyjają temu ogłoszone ostatnio inicjatywy Organizacji na Rzecz Współpracy i Rozwoju (OECD). Chce ona przyglądnąć się roli i praktykom na międzynarodowych rynkach czołowych państwowych firm. To one najszybciej wzrastają i rozrastają się poza rodzime rynki. W obecnej sytuacji gospodarczej świata dysponują one dużymi i ciągle rosnącymi zasobami finansowymi i wykupują duże pakiety udziałów w holdingach i firmach.

Koncentrują się na kapitałowych wejściach i przejęciach kontroli nad firmami o strategicznym znaczeniu w surowcach, w wysokich technologiach i finansach. Ich polityka inwestycyjna wzbudza coraz bardziej rosnące wątpliwości co do intencji, a mała przejrzystość ich działalności jeszcze bardziej te wątpliwości zwiększa. OECD zamierza więc zająć się sprawą rosnących wpływów na globalnych rynkach funduszy private equity, hedgingowych oraz państwowych funduszy majątkowych.

Inicjatorzy tych badań zwracają uwagę na to, że cztery lata temu na liście 10 największych firm świata pod względem wartości rynkowej były prywatne, komercyjne podmioty z siedzibami w Stanach Zjednoczonych i Europie. Obecnie pięć z dziesiątki największych publicznych firm jest kontrolowanych przez rządy. Trzy z nich to firmy chińskie (w tym PetroChina), jedna z Rosji (Gazprom) i jedna z Brazylii (PetroBras). Do nich należy dołączyć takie europejskie firmy, które są częściowo kontrolowane przez państwo podmioty, jak np. Electricité de France, Eni, Enel , czy też telekomy z Niemiec i Francji. Te firmy dynamicznie rozrastają się poprzez ekspansję na zagraniczne rynki i poprzez procesy konsolidacyjne.

OECD swoimi, obecnie podejmowanymi działaniami chce osiągnąć kilka celów. Pierwszym z nich jest sprzyjanie większej jawności danych o tych firmach, oraz ich roli w gospodarce. Chce umożliwić rynkom zaznajomienie się z rzetelnymi informacjami o ich wydajności i konkurencyjności. Jednak głównym celem wydaje się być badanie, jakimi rzeczywistymi celami kierują się one w swoich decyzjach inwestycyjnych. Problemem światowych rynków inwestycyjnych jest też to, jak zachodnie kraje mają traktować fundusze majątku państwowego. Zdarza sie bowiem, że fundusze te chcą być tak samo traktowane jak wszyscy inni uczestnicy na rynku mimo, że ich macierzyste kraje nie są tak samo otwarte na zagraniczne inwestycje, jak kraj w którym one chcą inwestować. OECD uważa, że zrealizowanie tych celów, przyczyni się do podwyższenia standardów transparentności i wiarygodności na rynkach oraz umożliwi tez przyjęcie pozostałych reguł ładu korporacyjnego przez wszystkie te podmioty, które dziś wzbudzają wątpliwości.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: