eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza IV 2008

Koniunktura gospodarcza IV 2008

2008-04-24 01:29

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza III 2008


Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę bardzo optymistycznie, lepiej niż w zeszłym miesiącu. Bieżący portfel zamówień i produkcja znacznie się rozszerzają, choć wolniej niż w marcu. Odpowiednie przewidywania są nadal bardzo korzystne i lepsze od prognoz formułowanych przed miesiącem. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez producentów za nieznacznie niższy od wystarczającego. Mimo zwiększających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci nadal optymistycznie oceniają swoje możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Prognozy przyszłej sytuacji finansowej są korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy zamierzają nadal rozszerzać zatrudnienie, w stopniu nieco większym niż przewidywano w marcu. Ceny wyrobów chemicznych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego przed miesiącem.

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę optymistycznie, podobnie jak w marcu. Producenci rozszerzają bieżącą produkcję. Oceny dotyczące zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz przyszłej produkcji są mniej optymistyczne niż przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych jest zbliżony do poziomu uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo występowania trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy nadal terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, choć ostrożniejsze od przedstawionych przed miesiącem. Dyrektorzy planują wzrost zatrudnienia w skali nieco mniejszej niż prognozowano w marcu. W najbliższych miesiącach wzrost cen maszyn i aparatury elektrycznej może być niższy niż planowano w marcu.

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych sygnalizują w kwietniu korzystną koniunkturę, lepszą niż przed miesiącem. Zarówno diagnozy jak i prognozy dotyczące portfela zamówień są optymistyczne, ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem. Odnotowuje się niewielki wzrost bieżącej i przyszłej produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych uważany jest przez przedsiębiorców za nadmierny. Zmniejszają się zarówno opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, jak i trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne. Dyrektorzy planują niewielkie ograniczenie zatrudnienia. Przewidywania dotyczące cen artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych wskazują na możliwość niewielkiego ograniczenia tempa wzrostu cen w stosunku do prognoz z marca.

Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę korzystnie, choć ostrożniej niż w marcu. Wpływają na to negatywne oceny portfela zamówień i mniej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu opinie na temat bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach wzrost portfela zamówień, mimo że wolniejszy od prognozowanego w marcu, może wpłynąć na rozszerzenie produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za niewystarczający. Producenci nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, mimo to sygnalizują trudności w regulowaniu swoich bieżących zobowiązań finansowych. W najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa tych firm może się poprawić, lecz w mniejszym stopniu niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca. Producenci planują zwiększyć zatrudnienie. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się nadal obniżać, ale w mniejszym stopniu niż prognozowano w marcu.

W kwietniu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę pozytywnie, choć ostrożniej niż w zeszłym miesiącu. Producenci zgłaszają niekorzystne oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji, przy utrzymujących się pozytywnych prognozach w tym zakresie. Zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Pomimo terminowego spłacania należności przez kontrahentów, zwiększają się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej charakteryzują się niewielkim optymizmem. Przedsiębiorcy zamierzają zmniejszyć zatrudnienie w skali większej niż przewidywały prognozy z marca. Przewiduje się obniżenie cen wyrobów włókienniczych.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: