eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UOKiK: zużyty sprzęt AGD problemem

UOKiK: zużyty sprzęt AGD problemem

2008-03-28 11:53

UOKiK: zużyty sprzęt AGD problemem

Udział procentowy skontrolowanych wyrobów wg miejsca pochodzenia. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przedsiębiorcy nie informują, co należy zrobić ze zużytym sprzętem gospodarstwa domowego - wynika z ostatniej kontroli Inspekcji Handlowej. Nieprawidłowości stwierdzono w prawie 1/3 skontrolowanych wyrobów. UOKiK przypomina o prawach konsumentów.

Przeczytaj także: Produkty niebezpieczne: rośnie liczba w UE

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK przebadała 563 artykuły gospodarstwa domowego w 166 placówkach handlowych. Kontrola przeprowadzona została na terenie całego kraju. Jej celem było sprawdzenie wprowadzonego do obrotu sprzętu AGD pod kątem spełniania wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 sierpnia 2007 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego, wdrażającego do prawa polskiego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/95/WE z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia.

fot. mat. prasowe

Udział procentowy skontrolowanych wyrobów wg miejsca pochodzenia.

Udział procentowy skontrolowanych wyrobów wg miejsca pochodzenia.

Ogółem kontroli poddano:
  • 119 produkcji krajowej,
  • 190 pochodzących z pozostałych krajów Unii Europejskiej,
  • 254 pochodzących z importu.
Z danych wynika, że 45,1% wyrobów objętych kontrolą zostało wprowadzonych do obrotu przez podmioty pochodzące z importu, 33,7% - przez podmioty polskie, natomiast 21,1% przez podmioty pochodzące z pozostałych krajów Unii Europejskiej. Natomiast odsetek wyrobów zakwestionowanych przedstawia się następująco: 47,7% nieprawidłowości dotyczyło wyrobów wprowadzonych do obrotu przez podmioty pozostałych krajów UE, 33,3% przez podmioty pochodzące z importu, 18,8% to wyroby polskie.

Uwagę zwracano przede wszystkim na produkty tanie, wprowadzane do obrotu pod mało znanymi markami – ok. 45 proc. stanowiły wyroby importowane z Chin. Różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono w 209 wyrobach (37,1 % ogółem skontrolowanych), które dotyczyły w zdecydowanej większości niepoprawnie wystawionych deklaracji zgodności, nieprawidłowego oznakowania wyrobów znakiem CE oraz braku informacji o punktach zbierania zużytego sprzętu i umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami, masie sprzętu.

fot. mat. prasowe

Zestawienie stwierdzonych nieprawidłowości.

Zestawienie stwierdzonych nieprawidłowości.

Przeprowadzona kontrola wykazała, że najczęstszą nieprawidłowością był brak informacji o postępowaniu ze zużytym sprzętem. Dotyczyło to 27,5 proc. sprawdzanych produktów. Zgodnie z prawem do wyrobów AGD powinny być dołączone m.in. informacje o zakazie umieszczanie zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami oraz potencjalnej szkodliwości składników zawartych w tych produktach dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. W miejscach sprzedaży powinna być również widoczna informacja o punktach zbierania zużytego sprzętu. Należy dodać, że taki obowiązek dotyczy nie tylko artykułów gospodarstwa domowego, ale wszystkich produktów elektrycznych i elektronicznych. Powinny one być oznakowane symbolem przekreślonego kontenera na śmieci.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: