eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UOKiK: zużyty sprzęt AGD problemem

UOKiK: zużyty sprzęt AGD problemem

2008-03-28 11:53

Przeczytaj także: Produkty niebezpieczne: rośnie liczba w UE


Ponadto, zgodnie z prawem, w przypadku zakupu nowego sprzętu to na sprzedawcy ciąży obowiązek bezpłatnego przyjęcia starego, zużytego towaru od konsumenta.

Inne stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły braku deklaracji zgodności bądź nieprawidłowego jej wypełnienia – prawie 9 proc. produktów, niezgodności z zasadniczymi wymaganiami – 3 proc., braku lub nieprawidłowego oznakowania symbolem CE – prawie 2,5 proc. W kilku przypadkach stwierdzono również brak dołączonej instrukcji montażu i użytkowania produktu w języku polskim.

Przeprowadzone oględziny wyrobów nie wykazały widocznych wad technicznych, tj.: uszkodzeń mechanicznych, pęknięć powierzchni obudowy, pęknięć poszczególnych elementów, odkształceń, zadrapań, szczelin, wgnieceń lub innych trwałych uszkodzeń mogących negatywnie wpływać na bezpieczeństwo życia i zdrowia użytkowników. Elementy sprzętu AGD były właściwe i dokładnie dopasowane do siebie bez jakichkolwiek poluzowań. Ponadto obudowy oraz przewody elektryczne zamocowane były w sposób stały, trwały, stabilny i mocny.

Ponieważ brak informacji może być jedną z przyczyn niewiedzy konsumentów, UOKiK radzi co należy zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Pamiętajmy o tym podczas wiosennych porządków:

po pierwsze – zabronione jest umieszczanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z innymi odpadami, wyrzucenie go na śmietnik, pozostawienie pod blokiem, czy wywożenie do lasu. Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny;

po drugie – w przypadku zakupu nowego sprzętu możemy oddać do sklepu stary, tego samego rodzaju i w tej samej ilości. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć go nieodpłatnie.

po trzecie - na terenie każdej gminy powinny znajdować się punkty zbierania zużytego sprzętu, gdzie bezpłatnie możemy zostawić niepotrzebny produkt. Informacje o takich punktach można uzyskać w gminie oraz w miejscu sprzedaży nowych towarów RTV i AGD. Pamiętajmy, że koszt dostarczenia wyrobów do punktu ponosi konsument;

po czwarte - zużyty sprzęt może również odebrać od nas spółka zajmująca się odbiorem i wywozem naszych odpadów podobnie, jak ma to miejsce w przypadku mebli wielkogabarytowych. W celu ustalenia sposobu odbioru należy skontaktować się bezpośrednio z taką spółką bądź zarządcą naszej nieruchomości.

Do pobrania:

Do pobrania:

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: