eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Dotykowy interfejs w Ubuntu Mobile

Dotykowy interfejs w Ubuntu Mobile

2008-02-28 00:58

Rywalizacja w systemach operacyjnych dla urządzeń przenośnych staje się coraz bardziej interesująca. Firma Canonical, twórca najpopularniejszej dystrybucji linuksowej - Ubuntu, zapowiedziała, że wersja komórkowa tego systemu będzie obsługiwała interfejs dotykowy.

Przeczytaj także: Linux Ubuntu Mobile na UMPC

Ubuntu Mobile, który pojawi się prawdopodobnie w maju 2008 roku, ma rozpoznawać podstawowe gesty dłoni i palców użytkownika, jak znane z rozwiązań stosowanych przez Apple, przewijanie zawartości okien poprzez przesuwanie palcem po ekranie. Urządzenia, które skorzystają z nowego systemu określane są jako Mobile Internet Devices (MID), czyli przenośne gadżety z dostępem do Internetu.

Ponadto, produkty wyposażone w system Canonical będą mogły obsługiwać technologię OpenGL, służącą do wyświetlania grafiki 3D, transfer danych telefonii komórkowych 3G oraz Wi-Fi. Takie funkcje jak Bluetooth, GPS oraz kamery podłączane przez USB, mają działać w Ubuntu Mobile bez dodatkowych sterowników.

Chociaż głównym konkurentem dla Ubuntu w branży produktów MID, będzie Windows Mobile, być może do rywalizacji włączy się także uaktualniony Mac OS X dla urządzeń przenośnych.

oprac. : 4Press

Więcej na ten temat: Ubuntu Mobile, Linux Ubuntu, Linux

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: