eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości w Niemczech 2007

Upadłości w Niemczech 2007

2008-02-06 11:25

Przeczytaj także: Upadłości w Niemczech 2006

fot. mat. prasowe

Upadłości firm w podziale na formy prawne

Upadłości firm w podziale na formy prawne

Ze względu na podział na formy prawne, najczęściej poprzez upadłość kończą swoje istnienie firmy prowadzone na zasadzie działalności gospodarczej nie wpisanej do KRS (niemieckiego Handelsregister) oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Reformy za Odrą

Przedsiębiorstwa zarejestrowane w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bardzo często występują wśród sektora MSP. Dlatego w maju 2007 powołano specjalny gabinet, który ma za zadanie zmodernizowanie tej formy prowadzenia działalności. Innym ważnym aspektem ma być walka z nadużyciami, które często prowadzą firmy do problemów finansowych a nawet upadku. Celem jest, między innymi, umożliwienie założycielom szybkiej i nieskomplikowanej realizacji pomysłu na biznes. Chodzi o obniżenie wymaganego kapitału zakładowego z 25 000 euro do 10 000 euro. Nowością będzie również możliwość założenia przedsiębiorstwa o kapitale zakładowym 1 euro (tzw. Unternehmensgesellschaft, który nie ma odpowiednika wśród polskich form prawnych). Jednakże prowadzenie działalności w tej formie ma podlegać surowym przepisom związanym m.in. z pozyskaniem kapitału.

„Chodzi o to, że przedsiębiorstwo nie będzie mogło swobodnie dysponować swoim zyskiem do czasu zgromadzenia 10 000 euro kapitału zakładowego tak jak normalna spółka z o.o. Zmiany będą z pewnością bardzo korzystne dla firm z sektora usług, którym wysoki kapitał zakładowy nie jest potrzebny na starcie, a którego wymóg jednocześnie utrudniał założenie działalności. Ma to również zapobiec ucieczce niemieckich przedsiębiorców do Wielkiej Brytanii, gdzie już od wielu lat można założyć firmę wnosząc kapitał zakładowy w wysokości 1 funta. Warto jednak pamiętać, że ograniczony kapitał zakładowy spółki to jednocześnie większe ryzyko zawieranych transakcji dla wierzycieli.” – wyjaśnia Stanisław Wojtaszek Prezes wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska.

Mniejsze straty i mniej utraconych miejsc pracy

Creditreform szacuje sumę strat związanych z upadłościami na 29,2 miliarda euro. To mniej niż rok wcześniej, gdy nie zostały spłacone wierzytelności o wartości 31,1 miliardów euro, jednak spadek jest nieduży. Z kolei utrata miejsc pracy będąca konsekwencją ogłoszenia upadłości dotknęła 440 000 osób, czyli o 7% mniej niż przed rokiem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: