eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości w Niemczech 2007

Upadłości w Niemczech 2007

2008-02-06 11:25

Przeczytaj także: Upadłości w Niemczech 2006


Jednak to, że branża budowlana nie wyszła jeszcze na prostą po 12 letnim okresie spadków, pokazuje poniższa tabela. To właśnie budownictwo cechuje najwyższy współczynnik ryzyka upadłości.

fot. mat. prasowe

Współczynnik ryzyka upadłości firm wg głównych sektorów gospodarki

Współczynnik ryzyka upadłości firm wg głównych sektorów gospodarki










Wśród branż przemysłu przetwórczego najbardziej zagrożone ogłoszeniem niewypłacalności są wydawnictwa fachowych czasopism, przedsiębiorstwa zajmujące się uszlachetnianiem wyrobów włókienniczych oraz związane z budownictwem ze stali i z metali lekkich.

W budownictwie na duże ryzyko narażone są firmy prowadzące prace uszczelniające przeciw wodzie i wilgotności oraz prowadzące działalność związaną z rozbiórką, burzeniem i odgruzowywaniem.

W handlu zagrożone są sektory handlu detalicznego w szczególności artykułów spożywczych, napojów i artykułów tytoniowych oraz myjnie samochodowe. Natomiast w usługach największe ryzyko dotyczy prowadzących prywatne usługi kurierskie, dyskoteki i działalność detektywistyczną.

Co więc decyduje o tym czy firma odniesie sukces czy poniesie fiasko?

„Trzeba pamiętać, że nie tylko koniunktura decyduje o doli i niedoli przedsiębiorstwa. Uniwersytet w Mannheim przeprowadził badanie, pytając 125 zarządców masy upadłościowej, którzy przebadali łącznie 19 000 przypadków niewypłacalności, o najważniejsze powody poniesienia fiaska przez podmioty gospodarcze. Ich zdaniem, na pierwszym miejscu był brak procedur controllingu, a także luki w finansowaniu, niewystarczające i nieprofesjonalne zarządzanie należnościami oraz autorytarny styl kierowania firmą.” – podsumowuje Stanisław Wojtaszek Prezes wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska.

fot. mat. prasowe

Upadłości firm pod względem obrotów (w mln euro)

Upadłości firm pod względem obrotów (w mln euro)


Najbardziej zagrożeni

Według raportu Creditreform udział mikroprzedsiębiorstw wśród niewypłacalnych firm rośnie od lat. Jedna czwarta (25,5%) upadłości dotyczy firm, których roczny obrót nie przekracza 100 000 euro. Przedsiębiorstwa, których roczny obrót osiąga ponad 5 mln euro stanowią niewielki odsetek upadłości. W tym roku jest to 4,2%, a w 2006 było 4.1%.

Duża liczba firm to firmy młode, których wiek nie przekracza 4 lat jednak równocześnie aż jedna trzecia upadłości (35,4%) dotyczy tych z ponad 10-letnim stażem. Zdecydowana większość niewypłacalności odnotowywana jest wśród przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 6 osób (80,4%).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: