eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zwalczanie piractwa komputerowego istotne dla Polski

Zwalczanie piractwa komputerowego istotne dla Polski

2008-01-30 01:39

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie


Spadek piractwa komputerowego o 10 punktów procentowych nie tylko wypływa na wydajność i udział branży programistycznej w gospodarce, ale także korzystnie oddziałuje na sektory usług informatycznych i dystrybucji, z których każdy przewyższa rozmiarami przemysł oprogramowania komputerowego.

Autorzy badań IDC opublikowanych przez BSA w maju 2007 szacują, że 57% oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych (PC) w Polsce w 2006 nie posiadało licencji. Działania BSA koncentrują się na zwiększaniu wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) świadomości ryzyka i konsekwencji prawnych związanych z użytkowaniem nielicencjonowanego oprogramowania komputerowego.

„Ograniczenie piractwa komputerowego ma istotne znaczenie dla właścicieli spółek oraz sektora MSP w aspekcie zmniejszenia ryzyka prawnego i biznesowego związanego z używaniem nielicencjonowanego oprogramowania - stwierdził John Gantz, Szef Działu Badań w IDC. – Jednakże oprogramowanie ma unikatowy walor pod względem możliwości kreowania wartości w innych sektorach. Tak więc, decydenci powinni zdać sobie w pełni sprawę, że podjęcie kroków w celu ograniczenia piractwa komputerowego, przynoszące korzyści ekonomiczne dzięki silnemu krajowemu sektorowi informatycznemu, jest uzasadnione pod każdym względem. Jest rzeczą oczywistą, że ograniczenie piractwa komputerowego daje konkretne wyniki, które pomagają uporać się z prawdziwymi wyzwaniami."

Informacje o badaniu
Podstawą niniejszych badań jest Model Wpływu Piractwa (ang. Piracy Impact Model, PIM) opracowany przez IDC, do którego wprowadza się dane z globalnych badań rynkowych IDC dotyczących piractwa komputerowego i wydatków na informatykę wraz z innymi informacjami na temat poziomów zatrudnienia w sektorze informatycznym oraz podatków uzyskiwanych w związku z działalnością tej branży.


poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: