eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Piractwo komputerowe hamuje wzrost gospodarczy

Piractwo komputerowe hamuje wzrost gospodarczy

2010-09-16 12:29

Piractwo komputerowe hamuje wzrost gospodarczy

Korzyści gospodarcze z ograniczenia piractwa w Polsce (2010-2013) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ograniczenie piractwa komputerowego wywołuje efekt fali dla całej gospodarki, przyczyniając się do wzrostu wydatków związanych z IT. Wydatki te przyczyniają się z kolei do tworzenia nowych miejsc pracy oraz powodują wzrost wpływów z podatków - im szybszy postęp w walce z piractwem komputerowym, tym większe korzyści. Takie wnioski wynikają z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance (BSA) przez IDC, światowego lidera w dziedzinie badań rynku i prognoz w branży IT. Wyniki badania wskazują korzyści gospodarcze z obniżenia piractwa komputerowego o 10 punktów procentowych w 42 krajach, w tym w Polsce.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie

W 2009 r. więcej niż 4 na 10 programów komputerowych zainstalowanych w komputerach osobistych na całym świecie, o łącznej wartości ponad 51 mld USD, było programami pirackimi. Ze zjawiskiem piractwa mamy do czynienia zarówno wtedy, gdy co do zasady legalnie działająca firma powiela oprogramowanie w większej liczbie kopii niż pozwala na to licencja, a co polskie prawo traktuje podobnie jak kradzież, jak również wtedy, gdy mamy do czynienia z biznesem, którego podstawą jest nielegalna sprzedaż podróbek, w tym także przez Internet i to najczęściej po zaniżonych cenach. Jednakże wpływ pirackiego oprogramowania na gospodarkę jest dużo większy niż tylko straty dochodów przemysłu komputerowego.

fot. mat. prasowe

Korzyści gospodarcze z ograniczenia piractwa w Polsce (2010-2013)

Korzyści gospodarcze z ograniczenia piractwa w Polsce (2010-2013)

Z raportu „Korzyści gospodarcze z ograniczenia piractwa komputerowego” (ang. The Economic Benefits of Reducing Software Piracy) wynika, że redukcja 54-procentowej skali piractwa komputerowego w Polsce o 10 punktów procentowych w ciągu czterech lat przyczyniłaby się do stworzenia 1 812 miejsc pracy w branży nowych technologii, wzrostu PKB o ponad 3 mld złotych (3,058 mld zł) i wzrostu dochodów państwa z tytułu podatków o ponad 446 mln złotych (446,265 mln zł) do 2013 roku, przy czym ocenia się, że 66% tych korzyści odniosłaby gospodarka krajowa. Ponadto, badanie pokazuje, że korzyści potęgują się, jeśli tempo walki z kradzieżą oprogramowania jest wyższe. Gdyby udało się ograniczyć piractwo komputerowe w Polsce o 10 punktów procentowych nie w ciągu czterech, lecz dwóch lat, to wzrost PKB oraz wpływów z podatków wyniósłby 35%.

fot. mat. prasowe

Korzyści dla krajowej gospodarki płynące z ograniczenia piractwa

Korzyści dla krajowej gospodarki płynące z ograniczenia piractwa

„Ograniczenie piractwa komputerowego może stać się niezwykle ważnym bodźcem rozwoju gospodarczego”, stwierdził Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce. „Zważywszy, iż sprzedaż oprogramowania stwarza popyt na różnego rodzaju usługi, w tym dystrybucję i serwis, skutki piractwa komputerowego odczuwają nie tylko producenci oprogramowania, ale także lokalni dystrybutorzy i usługodawcy, którzy wskutek piractwa uzyskują mniejsze przychody, dzięki którym mogliby tworzyć nowe miejsca pracy oraz musieliby zapłacić wyższe podatki, co w końcowym efekcie pozwoliłoby przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju”, wyjaśnia Witucki.

„Nasze badania wskazują, że cała gospodarka może odnieść korzyści z ograniczenia piractwa komputerowego w Polsce – w możliwie dużym stopniu i krótkim czasie”, mówi Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: