eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Piractwo komputerowe hamuje wzrost gospodarczy

Piractwo komputerowe hamuje wzrost gospodarczy

2010-09-16 12:29

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie


Globalne dane wskazują, że zmniejszenie piractwa komputerowego o 10 punktów procentowych w ciągu najbliższych czterech lat spowodowałoby wzrost PKB w 42 krajach uwzględnionych w badaniu o 142 mld dolarów (142,328 mld USD) przy czym ponad 80% tej kwoty pozostałoby w tych krajach. Ponadto, powstałoby prawie 500 tys. nowych miejsc pracy w branży nowych technologii, a także zwiększyłyby się globalne wpływy z podatków o blisko 32 mld dolarów (31,906 mld USD). Gdyby natomiast udało się ograniczyć piractwo komputerowe o 10 punktów procentowych już w ciągu pierwszych dwóch lat, to korzyści dla gospodarki byłyby wyższe o dodatkowe 36%. PKB wzrósłby wówczas o 193 mld dolarów (193,014 mld USD), zaś wpływy z podatków zwiększyłyby się do 2013 roku o ponad 43 mld dolarów (43,415 mld USD).

fot. mat. prasowe

Globalne korzyści z ograniczenia piractwa

Globalne korzyści z ograniczenia piractwa

„Z badania IDC wynika, że obniżenie piractwa komputerowego leży w interesie wszystkich: nie tylko producentów oprogramowania, ale także polskich firm, Skarbu Państwa oraz osób poszukujących pracy. Wydaje się, że w czasie poszukiwania oszczędności w budżecie państwa nie można lekceważyć tak wymownych danych”, dodaje Janiszewski.

Plan BSA na rzecz ograniczenia piractwa komputerowego

Jak wynika z raportu, ograniczenie piractwa komputerowego to sprawdzony sposób na pobudzenie gospodarki. Plan BSA w zakresie ograniczenia piractwa komputerowego obejmuje cztery zasadnicze elementy:
  • Wzrost świadomości znaczenia własności intelektualnej (IP) oraz roli procedur SAM (ang. Software Asset Management)w zarządzaniu zasobami informatycznymi.
  • Stworzenie silnych i skutecznych mechanizmów egzekwowania praw własności intelektualnej, zgodnie z wymogami Porozumienia TRIPS oraz konsekwentne zwalczanie przypadków kradzieży nowych technologii w dziedzinie oprogramowania, takich jak technologie cloud computing.
  • Zwiększenie skuteczności egzekwowania prawa dzięki przeznaczeniu odpowiednich środków na ten cel, w tym powołanie wyspecjalizowanych organów, zajmujących się egzekwowaniem praw własności intelektualnej, a także rozwój współpracy międzynarodowej między organami odpowiedzialnymi za egzekwowanie prawa.
  • Dawanie dobrego przykładu w zakresie zarządzania zasobami informatycznymi i promowanie wyłącznie legalnego oprogramowania we wszystkich instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz w firmach realizujących zamówienia publiczne.

Informacje o badaniu
Raport „Korzyści gospodarcze płynące z ograniczenia piractwa komputerowego” (ang. The Economic Benefits of Reducing Software Piracy) został opracowany na zlecenie Business Software Alliance przez IDC, światowego lidera w dziedzinie badań rynku i prognoz w branży IT. Raport przedstawia korzyści gospodarcze z obniżenia piractwa komputerowego w 42 krajach. Oparty jest na Modelu Wpływu Piractwa Komputerowego (ang. PIM - Piracy Impact Model) opracowanym przez firmę IDC.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: