eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 51/2007 (17-23.12.2007)

Tydzień 51/2007 (17-23.12.2007)

2007-12-22 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 50/2007 (10-16.12.2007)

  • Weszła w życie umowa z Schengen. Należą do niej 24 kraje, w tym wszystkie nowe kraje Uniipoza Bułgarią, Rumunią i Cyprem. Do umowy nie przystąpiła Wielka Brytania i Irlandia, a należy do niej Norwegia i Islandia, które nie są członkami Unii. Strefa wolnego poruszania się jest zamieszkiwana przez ok. 400 mln ludzi. W przyszłym roku do umowy przystępują Szwajcaria i Lichtenstein.
  • EBC ostrzega przed wzrostem inflacji, co powstrzymuje go przed obniżką stóp procentowych, aby przezwyciężyć konsekwencje kryzysu na rynkach finansowych. Obecna stopa inflacji wynosi 3,1% Cel inflacyjny EBC wynosi 2%).
  • Deficyt handlowy Unii z Chinami zwiększa się i w 2006 r. osiągnął wartość 166,4 mld USD. Mimo, iż to cały czas mniej, niż deficyt amerykański, to rośnie znacznie szybciej.
  • Tani chiński import jest bardzo korzystny dla europejskich konsumentów, detalistów i producentów. Unijny eksport do Chin wzrósł ponad dwukrotnie od 2000 r. i rośnie szybciej, niż eksport do jakiegokolwiek innego kraju. Europejskie firmy zainwestowały w Chinach ponad 56 mld dolarów i w 2006 r. sprzedały towary za 134 mld. Duża część tej kwoty przypadła na reeksport do Europy, ale sprzedaż na miejscu w Chinach również rośnie.
  • Unia Europejska przewodzi w świecie w inicjowaniu działań na rzecz ekologii. Jednak ostatnio KE zatrzymała sie w tych działaniach. Wstrzymane zostały plany unijnego komisarza ds ochrony środowiska S. Dimasa. Zamierzał on ostalić limity emisji CO2 do atmosfery i stosować surowe kary dla paliwożernych samochodów. Ostry sprzeciw wyraziły Niemcy, Francja i Włochy.
  • Według ekspertów EBC z powodu kontynuacji zamieszania na rynkach finansowych "ryzyko dla wzrostu gospodarczego zwiększyło się, bo kryzys na rynkach kredytowych i finansowych trwa dłużej niż można było się tego spodziewać".
  • Ekspertów niepokoją sygnały dochodzące z brytyjskiej gospodarki. Pod ich wpływem największa organizacja brytyjskich pracodawców (CBI - Confederation of British Industry) po raz trzeci w br. obniżyła prognozę średniorocznego wzrostu dla brytyjskiej gospodarki na 2008 r. z 2,2% do 2%w skali roku. Niepokoi też wzrost cen żywności, ropy i gazu, co wywołuje inflację na poziomie 2,6% (przy rządowym celu inflacyjnym 2%). Pogarsza się kondycja brytyjskiej gospodarki i dlatego Bank Anglii (BoE) obniżł najważniejszą ze stóp procentowych z 5,75% do 5,5%.
  • Chiny domagają się od Unii przyznania ”statusu gospodarki rynkowej” (MES). Trzeba przyznać, że obowiązujące w tym zakresie kryteria gospodarki rynkowej są arbitralne i niejasne, jednak z drugiej strony chińska gospodarka jest bardziej prorynkowa, niż rosyjska, której Unia przyznała tytuł MES.
  • Pierwszy w Holandii gazoport do 2011 r. wybudują w Rotterdamie koncern gazowniczy Gasunie i firma Vopak. Będzie kosztował 800 mln euro i będzie mógł początkowo odbierać do 9 mld m³ surowca, dostarczanego tankowcami w postaci skroplonego gazu. Po rozbudowie będzie odbierał 16 mld m³ gazu.
  • Według rosyjsko-niemieckiej spółki Nord Stream (to ona będzie budować i eksploatować Gazociąg Północny po dnie Bałtyku) dostawy gazu tą drogą rozpoczną się wiosną roku 2011. Rozpoczęcie budowy pierwszej nitki części morskiej gazociągu przewidziano na lato roku 2009, zakończenie - na rok 2010. Początek gazociągu jest w przy tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć sie on będzie w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej.Całkowita długość gazociągu - 3 tysiące km, a przepustowość dwóch nitek to 55 mld m³ gazu rocznie. Druga nitka powinna wejść do eksploatacji w 2012 roku.
  • By zwiększyć rentowność koncern BMW zamierza w przyszłym roku zwolnić około 8 tysięcy swych pracowników.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TRAKTAT UNIJNY a w tle PRZEGRANA KONEPCJI (UNII i USA) BUDOWY GAZOCIĄGU NABUCCO

1. Europejscy przywódcy podpisali traktat (nazwany teraz Traktatem Lizbońskim) reformujący Unię Europejską. Jego celem jest budowa zjednoczonego i silnego bloku polityczno-gospodarczego. Jest duża szansa, że teraz zostanie ratyfikowany, bo nie wymaga on zatwierdzenia w głosowaniach publicznych (spośród 27 krajów tylko Irlandia zapowiedziała referendum). W akcie podpisania uczestniczyli wszyscy unijni przywódcy poza premierem Wielkiej Brytanii. Podpisanie tego dokumentu jest odpowiedzią na pytanie: czy Europa chce mieć w przyszłości wpływ na losy świata, czy dobrowolnie z tego rezygnując ulegnie marginalizacji.

Traktat zastępuje odrzuconą w 2005 roku przez Francję i Holandię europejską konstytucję. W jego treści jest bardzo wiele zapisów przeniesionych wprost z poprzedniej wersji konstytucji. Jego przyjęcie daje szansę skutecznej odpowiedzi Starego Kontynentu na nowe wyzwania a przede wszystkim na nadanie mu nowego impulsu prorozwojowego, zmniejszenie wielkiej ekonomicznej i psychologicznej przepaści między starymi członkami, a „12” nowych członków, umożliwi też wzmocnienie siły politycznej i militarnej.

2. Zmieniają się europejskie plany zmniejszenia uzależnienia UE od dostaw gazu z Rosji, bowiem podpisano porozumienie pomiędzy Rosą, Kazachstanem i Turkmenistanem o nowym gazociągu dookoła Morza Kaspijskiego. Rurociąg ten powstanie do końca 2010 r. i będzie początkowo transportować do 20 mld m³ gazu. Umowa obejmuje rekonstrukcję starego turkmeńskiego gazociągu nad Morzem Kaspijskim i rozbudowę kazachskich gazociągów do Rosji. Realizację tego przedsięwzięcia poprzedzi zatwierdzenie co najmniej 15-letnich kontraktów na dostawy gazu. Umowę zawarto do 2028 r. z automatycznym jej przedłużana co rok, chyba, że któraś strona ją wypowie. Umowa gwarantuje wzrost dochodów producentów gazu oraz opłat za tranzyt. Utrzyma się monopol Gazpromu na handel tym surowcem, zablokowana zostanie koncepcja budowy gazociągu Nabucco (popieranego przez USA) i wejdzie w życie rosyjska koncepcja rurociągu South Stream przez Morze Czarne do Bułgarii z odgałęzieniami do Austrii i Włoch.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: