eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Korupcja na świecie 2007

Korupcja na świecie 2007

2007-12-11 01:14

Korupcja na świecie 2007

Kraje najbardziej dotknięte korupcją © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Według Globalnego Barometru Korupcji 2007, sporządzonego przez Transparency International, rodziny ubogie są najbardziej atakowane żądaniami łapówek zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Badania opinii publicznej, wykazały również, że obywatele na całym świecie nadal uważają, że partie polityczne i parlamenty są instytucjami najbardziej skompromitowanymi przez korupcję.

Przeczytaj także: Korupcja w Polsce i na świecie 2007

Globalny Barometr Korupcji TI (Barometr) jest corocznym badaniem opinii publicznej przeprowadzanym na całym świecie od 2003 roku. Barometr pokazuje, w jaki sposób korupcja wpływa na życie zwykłych ludzi. W 2007 roku przebadano 63 199 respondentów z 60 krajów, by zbadać które instytucje najczęściej żądają łapówek, gdzie obywatele widzą najwyższy stopień skorumpowania, a także jak widzą oni przyszłość korupcji i starania ich rządów w celu wykorzenienia tego zjawiska.

Jak powiedziała Huguette Labelle ,Przewodnicząca Transparency International: „Tegoroczny Globalny Barometr Korupcji pokazał dobitnie, że zbyt często ludzie muszą rozstawać się ze swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi, aby płacić za usługi, które powinny być bezpłatne. Nie widzą oni wystarczającego zaangażowania ze strony ich rządów i liderów partii. Dodaje nam jednak otuchy to, że wzrasta wśród opinii ludzi wymaganie odpowiedzialności od właśnie tych instytucji, które najbardziej wpływają na ich życie, a to jest ogromny motor zmian.”

Łapówki wciąż są zjawiskiem zbyt częstym

fot. mat. prasowe

Kraje najbardziej dotknięte korupcją

Kraje najbardziej dotknięte korupcją

Globalny Barometr Korupcji 2007 TI wskazuje na to, że ludzie ubodzy najczęściej stykają się z żądaniami łapówek, zarówno w zamożnych i ubogich krajach. Wymuszenia dotykają gospodarstw o niskich dochodach przez regresywny podatek, który uszczupla ich skromny budżet domowy. Ponad jeden na dziesięciu ankietowanych przyznał się do konieczności wręczenia w ciągu ubiegłego roku łapówki w celu uzyskania dostępu do usługi. Kraje z najwyższym poziomem drobnych łapówek to Albania, Kambodża, Kamerun, była Jugosławiańska Republika Macedonii, Kosowo, Nigeria, Pakistan, Filipiny, Rumunia i Senegal, gdzie 30 procent respondentów przyznało się do płacenia łapówek.

Według Barometru 2007 kobiety rzadziej dawały łapówkę niż mężczyźni. Nie oznacza to, że kobiety są mniej skorumpowane niż mężczyźni per se. Z badań wynika, że mężczyźni mieli więcej kontaktu z instytucjami, takimi jak policja czy sądy, gdzie dawanie łapówek zdarza się częściej. Wyniki Barometru 2007 pokazują także, że młodzi ludzi są bardziej skłonni płacić łapówki niż starsi. Zbadanie związku pomiędzy wiekiem respondentów a doświadczeniem z korupcją pokazuje, że wśród osób poniżej 30 roku życia, 18% zapłaciło łapówkę, w sytuacji która tego wymagała, podczas gdy wśród osób powyżej 65 lat tylko 4%. Różnicę można tłumaczyć faktem, że starsi obywatele rzadko zgłaszają kontakt z policją czy sądami, gdzie łapówki zdarzają się najczęściej. Ogólnie, wyniki Barometru 2007 wskazują na zmniejszanie się prawdopodobieństwa dawania łapówek wraz z wiekiem.

Skorumpowana policja i sądy to odbieranie ludziom praw

W Globalnym Barometrze Korupcji 2007 zapytano społeczeństwo, czy żąda się od nich łapówek w kontaktach z czołowymi instytucjami takimi jak sektor edukacji, służba zdrowia, system sądowniczy i prawny, policja, urzędy stanu cywilnego i organy wydające zezwolenia, urząd podatkowy, dostawcy prądu, wody i gazu oraz operatorzy telefonii.

Z jedenastu rodzajów usług, badani najczęściej twierdzili, że najbardziej skorumpowanym organem jest bez wątpienia policja. Od co czwartego obywatela, który miał kontakt z policją żądano łapówki. Z kolei co szósty przyznał się, że taką łapówkę zapłacił. Łapówkarstwo jest problemem obecnym również w sądownictwie, urzędach stanu cywilnego i organach wydających pozwolenia, edukacji i służbie zdrowia, oraz wśród dostawców prądu.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Ranking wirusów XI 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: