eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Korupcja w Polsce i na świecie 2006

Korupcja w Polsce i na świecie 2006

2006-11-07 02:13

Korupcja w Polsce i na świecie 2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Indeks Percepcji Korupcji 2006 (2006 Corruption Perceptions Index CPI), ogłoszony przez Transparency International (TI), wskazuje na silne powiązanie korupcji i ubóstwa, a kraje uboższe koncentrują się na dole rankingu.

Przeczytaj także: Korupcja w Polsce i na świecie 2008

– Korupcja zatrzymuje miliony ludzi w ubóstwie – powiedziała Huguette Labelle, przewodnicząca Transparency International. – Mimo dziesięcioletniego postępu w tworzeniu prawa i przepisów przeciwdziałających korupcji, przedstawione wyniki wykazują, że trzeba jeszcze wiele zrobić, aby uzyskać widoczną poprawę życia najuboższych obywateli.

Indeks Percepcji Korupcji 2006 (IPK 2006) to złożony indeks oparty na różnych specjalistycznych sondażach, które dotyczą postrzegania korupcji w sektorze publicznym w 163 krajach. Jest to IPK o najszerszym historycznie zakresie. Obejmuje on ocenę krajów w skali od zero do 10, przy czym zero odzwierciedla wysoki, a 10 – niski poziom percepcji korupcji.

fot. mat. prasowe

Mapa CPI na świecie 2006

Mapa CPI na świecie 2006

Wyniki IPK 2006 wskazują na silne powiązanie korupcji i ubóstwa. Prawie trzy czwarte krajów uwzględnionych w IPK 2006 uzyskało wynik poniżej pięciu (w tym wszystkie kraje o niskim dochodzie i wszystkie kraje afrykańskie z wyjątkiem dwóch), co wykazuje, że większość krajów na świecie ma problem z wysokim poziomem korupcji. Siedemdziesiąt jeden krajów – prawie połowa – uzyskała wynik poniżej trzech, co oznacza powszechną korupcję. Najniższy wynik – 1,8 – uzyskało Haiti, a Gwinea, Irak i Myanmar wspólnie zajmują przedostatnią pozycję z wynikiem 1,9. Najwyższą wartość – 9,6 – osiągnęły Finlandia, Islandia i Nowa Zelandia.

W grupie krajów, w których nastąpiło istotne pogorszenie poziomu percepcji korupcji, znalazły się Brazylia, Kuba, Izrael, Jordania, Laos, Seszele, Trynidad oraz Tobago, Tunezja i Stany Zjednoczone. Kraje, które odnotowały znaczną poprawę pod względem percepcji korupcji, to Algieria, Republika Czech, Indie, Japonia, Łotwa, Liban, Mauritius, Paragwaj, Słowenia, Turcja, Turkmenistan i Urugwaj.

Wyraźnie widoczna jest koncentracja tak zwanych „przegranych krajów” u dołu rankingu. Irak spadł na przedostatnie miejsce, przy czym w tegorocznym IPK nie uwzględniono danych z sondaży sprzed wojny.

Podczas gdy kraje uprzemysłowione osiągnęły stosunkowo wysoki wynik w IPK 2006, w wielu z tych krajów możemy obserwować poważne skandale korupcyjne. Chociaż w tym kontekście korupcja może mieć mniejszy wpływ na ubóstwo i rozwój niż w krajach rozwijających się, skandale te wykazują, że nie należy popadać w samozadowolenie.

Polska zajęła 61 pozycję w rankingu otrzymując 3.7 punkty. Wynik ten świadczy o bardzo wysokim poziomie postrzeganej korupcji. Niemniej, trzeba podkreślić, iż uległ on nieznacznej poprawie w stosunku do ubiegłego roku – o 0.3 punktu. Oznacza to przełamanie wieloletniego trendu systematycznego spadku Polski w rankingu, począwszy od 1996 roku, kiedy to nasz kraj został po raz pierwszy objęty badaniem Indeksu Percepcji Korupcji (Pierwszy Indeks został opublikowany w 1995 roku).

W poprzednich latach Polska sytuowała się odpowiednio:
Przeczytaj także: Korupcja w Polsce 2008 Korupcja w Polsce 2008

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: