eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Korupcja na świecie 2007

Korupcja na świecie 2007

2007-12-11 01:14

Przeczytaj także: Korupcja w Polsce i na świecie 2007


fot. mat. prasowe

Doświadczenia korupcyjne (od lewej: Polcja; Sądownictwo; Urzędy stanu cywilnego i organy wydające ze

Doświadczenia korupcyjne (od lewej: Polcja; Sądownictwo; Urzędy stanu cywilnego i organy wydające zezwolenia; System edukacyjny; Służba zdrowia; Dostawcy prądu; System prawny; Urząd podatkowy; Dostawcy wody; Dostawcy gazu; Operatorzy telefonii)













Fakt, że sądownictwo jest uważane za najbardziej po policji skorumpowany sektor, budzi poważne wątpliwości co do zapewnienia obywatelom demokratycznego prawa to równego dostępu do sądów. Instytucje takie jak sądy i policja to organy mające na celu karać korupcyjne zachowania. Jeśli jednak w ich szeregach także występuje korupcja, na co wskazuje tegoroczny Barometr, to narzędzia do wprowadzania zmian, niezbędne do walki z korupcją, nie działają dobrze i zaufanie społeczeństwa jest nadużywane.

Transparency International prowadziło w tym roku silną kampanię przeciwko korupcji w sądownictwie, opartą na Globalnym Raporcie Korupcji 2007. Raport ten pokazuje szczegółowo, jak łapownictwo wpływa na sądy – sędziowie i inni pracownicy przyjmują łapówki, aby opóźnić lub przyśpieszyć sprawę, aby umożliwić lub odmówić apelacji, lub rozstrzygnąć sprawę w konkretny sposób. Globalny Raport Korupcji 2007 zawiera również dane z sondażu z 2002 r., który pokazuje np., że 96 procent respondentów z Pakistanu, którzy mieli styczność z sądami niższych instancji, napotkało na praktyki korupcyjne, natomiast w Rosji szacuje się, że w sądach każdego roku płacone jest 210 milionów dolarów łapówek.

Wyniki Barometru 2007 wskazują, że drobne praktyki korupcyjne stanowią znacznie mniejszy problem w przypadku takich usług jak urzędy podatkowe, czy dostawcy wody i gazu oraz operatorzy telefonii.

Korupcja w sektorach: ujęcie regionalne

Pomimo że w ujęciu globalnym policja jest instytucją uznaną za najczęściej żądającą łapówek, w poszczególnych regionach występują ważne różnice. W większości krajów obszaru Unii Europejskiej, usługi medyczne przodują wśród najczęstszych źródeł żądań łapówkowych. W Ameryce Łacińskiej, na obszarze Azji i Pacyfiku i w Ameryce Północnej poważny problem stanowią drobne łapówki w sądownictwie. Jednakże w Afryce i Państwach Nowo Niepodległych( Rosja, Mołdowa, Ukraina), korupcja przeważa w sektorach edukacji i zdrowia, z których oba są niezwykle istotne dla ludzkiego rozwoju.

Drobne łapownictwo wzrosło od 2006 do 2007 roku w niektórych regionach, takich jak obszar Azji i Pacyfiku (22 procent ankietowanych przyznało się do wręczenia łapówki w celu uzyskania usługi, wzrost z 15 procent) oraz Europa Południowo – Wschodnia (12 procent, wzrost z 8 procent). Afryka zarejestrowała niewielki spadek ( 42 procent w porównaniu z 47 procentami).

Partie polityczne nadal są instytucjami najbardziej skorumpowanymi

W Barometrze pojawiło się również pytanie do obywateli, które instytucje uważają za najbardziej
skorumpowane. Rok po roku pierwsze miejsce zajmują partie polityczne i parlamenty, właśnie te instytucje, które obdarzono zaufaniem i wybrano do reprezentowania interesu publicznego podczas podejmowania decyzji politycznych.
Ranking wirusów XI 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: