eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Korupcja na świecie 2007

Korupcja na świecie 2007

2007-12-11 01:14

Przeczytaj także: Korupcja w Polsce i na świecie 2007


fot. mat. prasowe

W jakim stopniu postrzegasz następujące sektory za korupcjogenne? ( 1-wolne od korupcji, 5-skrajnie

W jakim stopniu postrzegasz następujące sektory za korupcjogenne? ( 1-wolne od korupcji, 5-skrajnie skorumpowane)

Instytucjami, które wypadły najlepiej w oczach przeciętnych obywateli, są organizacje religijne i organizacje pozarządowe(NGO). Odbiór działalności tych ostatnich, chociaż nadal stosunkowo pozytywny, pogorszył się w skali globalnej w porównaniu z wynikami sondażu z 2004 r., co dotyczy również prywatnych przedsiębiorstw. Wskazuje to na fakt, że oba te sektory znajdują się pod rosnącą presją społeczną i muszą wykazywać przejrzystość i wiarygodność.

W postrzeganiu korupcji przez ludzi z różnych zakątków świata można zauważyć wiele różnic. W Argentynie, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Boliwii, Kamerunie, Indiach, Japonii, Panamie i Nigerii co najmniej czterech na pięciu respondentów uważa, że partie polityczne w ich kraju są skorumpowane. Z kolei w takich krajach jak Dania, Holandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Singapur podobnego zdania jest mniej niż dwóch respondentów na pięć. Podobnie, podczas gdy czterech z pięciu respondentów w Kamerunie, Ghanie, Indiach i Nigerii uważa, że policja jest skorumpowana, w Danii, Niemczech, Finlandii, Singapurze, Szwecji i Szwajcarii uważają tak mniej niż dwie osoby na pięć.

Społeczeństwo gotowe na zmiany

Prognozy wśród społeczeństwa na temat rozmiarów korupcji w przyszłości stały się o wiele bardziej pesymistyczne niż w Barometrze 2003. Obecnie 54 procent respondentów spodziewa się wzrostu korupcji w najbliższych latach, w porównaniu z 43 procentami przed czterema laty. W 2007 r. tylko jeden na pięciu ankietowanych przewidywał spadek poziomu korupcji w najbliższej przyszłości.

Filipiny i Indie wyróżniają się jako najbardziej pesymistyczne pod tym względem kraje, z ponad 79 procentami badanych oczekującymi wzrostu korupcji. Wśród najbardziej pesymistycznych krajów znalazły się Niemcy, Indie, Filipiny, Senegal, Południowa Afryka, Holandia i Wielka Brytania. Jednak negatywne spojrzenie nie dotyczyło wszystkich: ankietowani z Bułgarii, Ghany, byłej Jugosławiańskiej Republiki Macedonii, Nigerii i Singapuru byli zdecydowanie optymistyczni, wierząc, że poziom korupcji w przyszłości zmaleje.

Rządy robią zbyt niewiele

fot. mat. prasowe

Jak skuteczny jest rząd w walce z korupcją? Wg krajów (po lewej: bardzo skuteczny, po prawej: mało s

Jak skuteczny jest rząd w walce z korupcją? Wg krajów (po lewej: bardzo skuteczny, po prawej: mało skuteczny)

Podejście do rządowych starań w celu zwalczania korupcji były zbliżone do oczekiwań, co do przyszłego rozwoju korupcji, z ponad połową respondentów oceniających swoje rządy jako nieskuteczne. Jedynie jeden na trzech uczestników sondażu uważał, że jego rząd osiągał efekty w walce z korupcją. Ogólnie społeczeństwo było nastawione sceptycznie w Północnej i Południowej Ameryce, większej części obszaru UE i obszaru Azji i Pacyfiku. Fakt, że mieszkańcy Ameryki Północnej i Europejczycy postrzegają wysiłki rządów tak negatywnie, pomimo niskiego poziomu drobnego łapówkarstwa, sugeruje, że istotne są dla nich problemy wielkiej korupcji i luki pomiędzy ujawnieniem największych łapówek a zobowiązaniami do rozprawienia się z nimi. Brak wyraźnie określonego podejścia do spraw korupcji w krajach północnych może dalej rozjątrzać społeczne niepokoje.
Ranking wirusów XI 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: