eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2007

2007-12-02 11:57

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2007


Wrześniowe osłabienie dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu okazało się przejściowe, bo już w październiku powrócił silny trend wzrostowy. Mimo wyraźnego osłabienia dynamiki eksportu popyt krajowy trzyma się mocno i przedsiębiorstwa nie narzekają na brak zamówień. Fundusz płac odnotował kolejny rekordowy wzrost dzięki wysokiej dynamice wynagrodzeń i rosnącemu od początku roku wzrostowi zatrudnienia, którego tempo w ostatnim miesiącu osiągnęło rekordowy dotąd poziom 5 proc. Przedsiębiorstwa mimo wzrostu kosztów płac odnotowały po trzech kwartałach kolejny raz rekordowe wyniki finansowe. Równie szybko rosną zyski banków, które wspomagają boom gospodarczy wzmożoną akcją kredytową. Do kraju szerokim strumieniem płyną inwestycje zagraniczne, jakby na przekór niskim notowaniom Polski w międzynarodowych rankingach konkurencyjności. Pogarszają się jednak fundamenty makroekonomiczne: rośnie inflacja i deficyt obrotów na rachunku bieżącym.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu utrzymuje się na rekordowym poziomie: indeks kwartalny poprawił się o jeden punkt do 91 pkt, a indeks roczny już czwarty miesiąc utrzymuje się na poziomie 93 pkt. Najwidoczniej silny popyt krajowy kompensuje osłabienie dynamiki eksportu spowodowane aprecjacją złotego i pogarszającą się koniunkturą na świecie. Indeksy popytu pozostają w pobliżu historycznych maksimów, dzięki silnemu wzrostowi płac i zatrudnienia, co wpływa na wzrost funduszu płac, a przez to na wydatki konsumpcyjne. Wobec rosnącego rynku rośnie obrót i zyski przedsiębiorstw, które coraz więcej inwestują, jeszcze bardziej nakręcając popyt krajowy. Ponieważ wzrost krajowego popytu przewyższa tempo wzrostu PKB, część tego popytu wylewa się za granicę w postaci importu, za którym nie nadąża eksport. W efekcie rośnie deficyt handlowy, który stał się ostatnio głównym źródłem deficytu obrotów bieżących, a ten ostatni sięgnął już prawie 4 proc. PKB.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów uległy lekkiemu osłabieniu: indeks kwartalny stracił 2 punkty a indeks roczny jeden punkt. Wprawdzie sektor przedsiębiorstw wykazuje niezmiennie rekordową rentowność i płynność finansową, czyli w obszarze finansowania wewnętrznego, jednak pogarszają się warunki finansowania zewnętrznego. Rośnie cena kredytu wraz ze wzrostem stóp procentowych, a zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych oraz niedostateczna podaż depozytów w stosunku do tempa wzrostu kredytu (wolumen udzielonych kredytów przekroczył wielkość bazy depozytowej) skłania banki do zaostrzenia warunków kredytowania. Zdaniem PKPP Lewiatan odbije się to z pewnością na podaży kredytu dla podmiotów niefinansowych, a boom kredytowy najprawdopodobniej mamy już za sobą. Można też przewidywać stopniowe pogorszenie wyników finansowych firm na skutek rosnących kosztów płac oraz kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: