eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Wnioski o dofinansowanie z Unii: jak skutecznie się przygotować?

Wnioski o dofinansowanie z Unii: jak skutecznie się przygotować?

2007-11-23 12:33

Przeczytaj także: Pozyskiwanie funduszy i dotacji unijnych - rady dla przedsiębiorstw


Ochrona własności przemysłowej

Kolejny element zwiększający punktację to posiadanie przez wnioskodawcę lub głównego udziałowca praw własności przemysłowej wykorzystywanych w nowej inwestycji takich jak: patent na wynalazek, prawo z rejestracji topografii układów scalonych, prawo ochronne na wzór użytkowy, czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego. Namawiamy czytelnikow szczególnie do zweryfikowania szans na pozyskanie praw do wzorów użytkowych lub przemysłowych. Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci (np. szczoteczka elektryczna). Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wyrobu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał (np. kształt telefonu komórkowego). Procedura udzielania prawa ochronnego na wzór użytkowy trwa około trzech lat, jednakże procedura dla prawa z rejestracji wzoru przemysłowego może się zamknąć nawet w okresie 6 miesięcy.

Badania i rozwój

Obszarem powiązanym ściśle z innowacyjnością technologii jest działalność badawczo – rozwojowa. Jeżeli więc w wyniku realizacji projektu nastąpi nawiązanie trwałej współpracy z jednostką badawczo-rozwojową to przedsiębiorca pozyska dodatkowe punkty. Należy zastanowić się, w jaki sposób wykazać we wniosku planowaną współpracę. Możliwy jest w tym względzie list intencyjny od jednostki badawczej.

Proponujemy także spojrzeć na rezultaty planowanej inwestycji nieco szerzej, niż tylko na wzrost wydajności i mocy przerobowych. Chodzi tu przede wszystkim o nowe rozwiązania organizacyjne prowadzące do wzrostu produktywności i efektywności. Jeśli przedsiębiorca będzie w stanie je wykazać, zdobędzie tym samym dodatkowe punkty. Istnieje także możliwość uwzględnienia w projekcie niezbędnych do jego realizacji szkoleń, jako oddzielnego komponentu. Warto zweryfikować możliwość wykorzystania tej opcji.

Jak widać przedsiębiorca może już dzisiaj rozpocząć wiele działań, które w momencie składania wniosku wpłyną pozytywnie na jego ostateczną ocenę. Należy przy tym pamiętać, że dokumentacja aplikacyjna - wniosek oraz wszystkie załączniki - stanowić będzie załącznik do umowy o dofinansowanie, a więc zapisy w nich poczynione będą zobowiązaniem przedsiębiorstwa.

Podpisanie umowy o dofinansowanie oznacza, że beneficjent zobowiązuje się do realizacji projektu zgodnie z zapisami umowy a instytucja wdrażająca zrefunduje poniesione wydatki w sposób określony w umowie. Treść umowy w ramach działania jest jednakowa dla wszystkich beneficjentów. Nie jest zatem możliwa zmiana o charakterze systemowym treści zapisów umowy dla jednego czy kilku beneficjentów. W chwili obecnej dokumenty określające szczegółowe zasady ubiegania się o dotacje w poszczególnych działaniach nie są jeszcze ostateczne. Warto zatem śledzić ich status i dokonywane w nich zmiany. Szczególną uwagę należy zwrócić na kryteria formalne oraz merytoryczne, które ostatecznie zdecydują o naszych szansach na unijną dotację.

fot. mat. prasowe

Nowe inwestycje - poziom dofinansowania w województwach.

Nowe inwestycje - poziom dofinansowania w województwach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: