eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › 100 największych firm generuje jedną trzecią krajowego rynku IT

100 największych firm generuje jedną trzecią krajowego rynku IT

2003-07-22 11:50

Przeczytaj także: Wydatki na IT w dużych firmach 2007


Informatycy

Zatrudnienie informatyków w 2002 r. w całej gospodarce na ogół zmniejszało się bądź - w najlepszym razie - w niektórych segmentach utrzymywało na stałym poziomie. Na koniec 2002 r. firmy 100Rz łącznie zatrudniały 8810 informatyków, co oznacza, że przeciętne zatrudnienie w tej grupie profesji wynosiło 1,13%. Te same przedsiębiorstwa zatrudniały w 2001 r. 9338 informatyków, natomiast w 2000 r. - 9939, co stanowiło odpowiednio 1,11% oraz 1,16% ogółu zatrudnienia w owych latach. Biorąc pod uwagę błąd oszacowań wynikający stąd, że w latach 2000-2001 kilka przedsiębiorstw uległo głębokim reorganizacjom, można uznać, że udział informatyków w strukturach zatrudnienia największych przedsiębiorstw jest prawie niezmienny.

W stosunku do zatrudnienia ogółem najwięcej informatyków w grupie 100Rz zatrudniały w 2002 r. takie sektory, jak telekomunikacja (4,19%) i bankowość (3,4%), choć nawet w nich zatrudnienie informatyków w wartościach bezwzględnych malało, co jest skutkiem przenoszenia coraz większej odpowiedzialności poza własne działy, na zewnętrzne firmy branży IT. Jedna z największych i najgłębszych przemian w działach informatyki nastąpiła w latach 2000-2002 w TPSA, gdzie równocześnie z całą strukturą zarządzania także działy informatyki poddano gruntownej centralizacji. Tradycyjnie najmniejszy odsetek informatyków zatrudniany jest w górnictwie i metalurgii. Te branże zresztą najłatwiej rezygnują z własnej obsługi informatycznej na korzyść outsourcingu usług IT, z którego korzystały w szerokim zakresie w latach 90., a nawet jeszcze wcześniej.

Systemy operacyjne

Systemy operacyjne serwerów pośrednio związane są z używaną w przedsiębiorstwach platformą sprzętową. Najbardziej wzrosła popularność systemu Unix dla serwerów - w grupie 100Rz w 2002 r. 84%, wzrost o 9% względem 2001 r. Popularność systemów Unix wśród 100Rz była też znacznie wyższa niż w mniejszych przedsiębiorstwach, podobnie jak Windows NT/2000. Aż 60% z listy 100Rz stosuje platformę systemową Microsoftu (wzrost z 40% w 2001 r.). Wydaje się, że WNT/2000 jest obecnie w grupie 100Rz systemem prawie dwa razy bardziej preferowanym niż systemy sieciowe Novella. W latach 2001-2002 popularność systemów operacyjnych Novell NetWare oscylowała wśród przedsiębiorstw 100Rz wokół 30%, z minimalną tendencją wzrostową, która mieści się w granicach błędu pomiaru.

Jeśli chodzi o dynamikę popularności wśród przedsiębiorstw 100Rz różnych odmian systemów uniksowych, to wyraźnie widać, że kolejny już rok umacniają się platformy: AIX, SCO Unix oraz Linux, podczas gdy spada popularność systemów HP-UX czy Sun Solaris, potwierdzając tendencję spadkową macierzystych platform sprzętowych tych systemów.

Systemy baz danych

Ocena popularności systemów zarządzania bazami danych (SBD) została przeprowadzona w grupie 100Rz w dwóch ujęciach. Pierwsze ujęcie odnosiło się do sprawdzenia, jakie SBD są stosowane w danych podmiotach gospodarczych - bez względu na przeznaczenie. Niejednokrotnie przy tym podmiot mógł stosować kilka różnych SBD, a w dużych przedsiębiorstwach to dość częste zjawisko. W drugim ujęciu analizowane były SBD, z których korzystają krytyczne systemy aplikacyjne, czyli najważniejsze dla danego przedsiębiorstwa. W tym drugim przypadku założono, że krytyczny system aplikacyjny jest zawsze dominujący, a więc tylko jeden. W obu klasyfikacjach w grupie 100Rz firma Oracle znalazła się na pierwszym miejscu, odnotowując 68% użytkowników ogółem (pierwsze ujęcie) oraz 46% podmiotów będących użytkownikami krytycznych aplikacji (ujęcie drugie). Popularność Oracle’a wśród przedsiębiorstw 100Rz nadal rośnie - w 2001 r. było to odpowiednio 66% wszystkich aplikacji zarządzania oraz 44% aplikacji krytycznych.

Wyraźnie wzrasta w grupie 100Rz rola Microsoft SQL Servera - systemu baz danych raczej do tej pory lekceważonego w tej grupie użytkowników. Tę bazę danych stosuje obecnie 28% firm 100Rz, co oznacza podwojenie udziałów w rynku w stosunku do roku 2001. Jednocześnie warto zauważyć, że SQL Server w zastosowaniach krytycznych wykorzystywało w 2002 r. 8% przedsiębiorstw (4% rok wcześniej) - na łącznie 1335 terminalach, a to jednak liczba znacząco mniejsza od 3200 terminali dla np. Progressa czy 82 499 dla systemów krytycznych opartych na serwerach baz danych Oracle.

Podsumowanie

Czy nakłady na informatykę przynoszą gospodarce korzyści? To pytanie stale nurtuje sponsorów i realizatorów inwestycji informatycznych. Równie trudno znaleźć bezpośrednie dowody za, jak i przeciw. Raport DiS dostarcza wielu argumentów na poparcie tezy, że informatyka stanowi bardzo istotny czynnik rozwoju w przypadku 100 największych przedsiębiorstw w Polsce. Jeśli bowiem firmy zatrudniające łącznie niespełna jedną dziesiątą wszystkich zatrudnionych generują popyt na blisko jedną trzecią rynku IT w Polsce, to nie ulega wątpliwości wysoka korelacja ich dobrej pozycji w gospodarce z ponaprzeciętnymi nakładami na informatykę. Oczywiście nadal pozostaje otwarta kwestia, czy wielkość przedsiębiorstw jest przyczyną czy skutkiem informatyzacji - a na dodatek praktyka wykazuje, że z tym bywa różnie.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: