eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Inwestycje technologiczne w Europie - raport

Inwestycje technologiczne w Europie - raport

2003-07-24 12:14

Z raportu PricewaterhouseCoopers Money for Growth 2002 wynika, że wartość inwestycji private equity w europejski rynek technologiczny wyniosła 5,3 miliarda euro. Francja pozyskała 23% inwestycji i wyprzedziła Wielką Brytanię. Firmy tworzące oprogramowanie nadal otrzymują najwięcej funduszy inwestycyjnych (1,3 miliarda euro). W roku 2002 zrealizowano ponad 4.800 inwestycji w branżach technologicznych.
Globalna Grupa d/s Technologii (Global Technology Industry Group, GTIG) PricewaterhouseCoopers ogłosiła piątą edycję corocznego raportu Money for Growth 2002, dotyczącego inwestycji technologicznych w Europie. Inwestycje w branży technologicznej finansowane przez private equity w Europie spadły o 29%, i wyniosły 5,3 miliarda euro. Jednocześnie faktyczna liczba inwestycji zrealizowanych w branżach technologicznych spadła jedynie o 8% w porównaniu z poprzednim rokiem, natomiast liczba finansowanych firm (ponad 3.850) wzrosła o 2% w porównaniu z rokiem 2001.

W raporcie Money for Growth zawarto dane przedstawione uprzednio w sprawozdaniu z corocznego badania europejskiego rynku Private Equity i Venture Capital (Annual Survey for Pan-European Private Equity and Venture Capital Activity) przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers na zlecenie Europejskiego Stowarzyszenia Private Equity i Venture Capital (European Private Equity and Venture Capital Association, EVCA). W badaniu uczestniczyły wiodące spółki z rynku private equity i venture capital z 21 państw Europy Zachodniej i Środkowej; po raz pierwszy w badaniu uwzględniono kolejne 7 państw regionu Europy Środkowej (Bułgarię, Chorwację, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowenię i Rumunię), ale dane z tych państw nie zostały włączone do ogólnych wyników.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę etap zaangażowania środków inwestycyjnych, to 68% kwot ogółem przeznaczono na finansowanie przedsięwzięć we wczesnej fazie rozwoju lub w fazie ekspansji (96% ogólnej liczby inwestycji). Biorąc pod uwagę fundusze pozyskane tylko w 2002, udział środków przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięć w tych fazach rozwoju spadł do 15 %, podczas gdy w roku 2001 wyniósł 24%.

Keith Arundale, szef zespołu ds. sektora venture capital z Globalnej Grupy d/s Technologii tak skomentował wyniki:

"Redukcja środków przeznaczanych na cele inwestycyjne to zła wiadomość dla podmiotów branży technologicznej, szczególnie biorąc pod uwagę znaczne ograniczenie funduszy na przedsięwzięcia we wczesnej fazie rozwoju lub w fazie ekspansji. Coraz częściej mamy do czynienia z inwestycjami w technologie już istniejące; podmioty operujące kapitałem inwestycyjnym zmieniają preferencje, wolą podejmować ryzyko rynkowe zamiast ryzyka związanego z technologią."

Kluczowe wyniki raportu:

- Branża komputerowa (informatyczna) utrzymała pozycję wiodącego sektora pod względem wartości otrzymanego kapitału inwestycyjnego (1,3 miliarda euro i 24% inwestycji ogółem). Na drugim miejscu znalazła się biotechnologia (21% udziału w inwestycjach ogółem, 1,1 miliarda euro).

- Francja zajęła pierwsze miejsce pod względem wartości private equity zainwestowanego w branże technologiczne; na rynku francuskim odnotowano wzrost o 30% do kwoty 2,1 miliarda euro. Wielka Brytania spadła na drugie miejsce (1,1 miliarda euro); na trzecim miejscu znalazła się Szwecja (0,8 miliarda euro).

- Wielka Brytania zajęła pierwsze, a Francja drugie miejsce pod względem udziału inwestycji finansowanych przez venture capital (odpowiednio 75% i 49%).

- Słowacja, Dania i Niemcy odnotowały najwyższy udział funduszy inwestycyjnych przeznaczanych na początkową fazę opracowywania technologii, uruchamianie nowych podmiotów i inne inwestycje wczesnego etapu rozwoju (odpowiednio 100%, 81% i 79%). Francja zainwestowała 32% środków na powyższe przedsięwzięcia (spadek z 43%), Wielka Brytania – 31%, a Szwecja jedynie 14%.

- Wartość środków inwestycyjnych przeznaczanych na MBO (Management Buy In – wykup przez zarząd zewnętrzny) i MBI (Management Buy Out – wykup przez zarząd wewnętrzny) w branży technologicznej wzrosła o ponad 40% do poziomu 1,6 miliarda euro.

- Udział private equity przeznaczanego na wykup akcji (udziałów) w spółkach branży technologicznej wzrósł niemal dwukrotnie z 15% w roku 2001 do 29% w 2002.

- Pod względem liczby zawartych transakcji Wielka Brytania znalazła się na pierwszym miejscu (1.141 transakcji inwestycyjnych – 1.002 w roku 2001); Francja zajęła drugie miejsce (886 transakcji), a Niemcy – trzecie (676).

- Branża komunikacji i nośników komunikacyjnych utrzymuje od roku 1999 wiodącą pozycję pod względem najwyższej średniej wartości transakcji – w 2002 roku było to 4,5 miliona euro. Jest to istotny spadek w porównaniu z rokiem 2001, kiedy to średnia wartość transakcji w branży wyniosła 7,5 miliona euro.

Laurent Daniel, partner i specjalista ds. rynku venture capital GTIG we francuskim oddziale PricewaterhouseCoopers stwierdził:

"Wiodąca pozycja Francji w segmencie private equity inwestowanego w branże technologiczne była jedną z największych niespodzianek badania Money for Growth 2002. Prognozy na przyszłość nie są jednoznaczne, jeżeli chodzi o możliwości utrzymania przez nasz rynek tak wysokiego poziomu działalności inwestycyjnej, chociaż większość symptomów zdaje się nam sprzyjać."

Cezary Klimont, starszy menedżer w Grupie Technologii, Informacji, Telekomunikacji i Rozrywki (Technology, Information, Telecommunication, & Entertainment) polskiego oddziału PricewaterhouseCoopers dodał:

"Polska nadal cierpi na potężny brak wsparcia finansowego dla podmiotów we wczesnej fazie rozwoju – na naszym rynku nie zjawiły się jeszcze tzw. business angels. Znaczenie Polski w regionie i bliska data wejścia do Unii Europejskiej pozwalają jednak z optymizmem spojrzeć w przyszłość."

oprac. : PricewaterhouseCoopers PricewaterhouseCoopers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: