eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia

Rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia

2003-07-19 11:58

Każde dziecko jest w naturalny sposób kreatywne. Czy tego chce, czy nie, cały czas zdobywa nową wiedzę o otaczającym je świecie i wykorzystuje ją w swoim życiu. Niestety wraz z dorastaniem wielu ludzi traci tą naturalną zdolność do twórczego działania.
Przyczynia się do tego m.in. system edukacji, który propaguje postawy wtórne, zgodne z narzuconymi wzorcami. To oczywiście później rzutuje na dorosłe życie, gdy wielu ludzi jest święcie przekonanych, że nie potrafią działać w sposób kreatywny.

Dla myślących w ten sposób osób mam wspaniałą wiadomość! Możecie ponownie zacząć wykorzystywać swój twórczy potencjał.

No dobrze. Ale od czego zacząć? Najlepiej zacząć od początku. Aby móc rozwijać swoją kreatywność, warto najpierw zdać sobie sprawę z czynników, które mogą warunkować rozwój tej umiejętności. Poniżej przedstawiam niektóre z nich.

Cechy charakteru osoby kreatywnej

W. Reichmanna i O. Siwińskiego w swojej książce pt. "Za pięć dwunasta" wymieniają cztery cechy charakteru człowieka świadomie przyjmującego postawę kreatywną:
  • otwartość i wewnętrzna elastyczność,
  • ciekawość,
  • spostrzegawczość,
  • zdolność do krytycznej samooceny.

Proponuję, abyś zastanowił się teraz, czy posiadasz te cechy. Jeżeli okaże się, że ich nie posiadasz, nie martw się, nadal masz szansę stać się twórczą jednostką. Po prostu, będziesz musiał włożyć w to trochę więcej wysiłku.

Człowiek myślący

Edward De Bono - światowy ekspert w dziedzinie umiejętności kreatywnego myślenia - twierdzi, że aby móc w pełni wykorzystać umiejętności kreatywnego myślenia, trzeba stać się tzw. człowiekiem myślącym. Według niego, człowiek myślący:
  • ma zaufanie do własnej umiejętności myślenia,
  • potrafi świadomie zabrać się do myślenia i skupić na konkretnej sprawie,
  • zawsze potrafi zdefiniować cel swojego namysłu i określić, w jaki sposób zamierza ten cel osiągnąć,
  • zdaje sobie sprawę z tego, że jakiekolwiek podejście do określonej sprawy czy sposób widzenia sytuacji jest tylko jednym z licznych możliwych podejść czy sposobów, z których większość nie przyszła mu do głowy,
  • potrafi docenić to, co osiągnął, nawet jeżeli jest to tylko świadomość, że problem wymaga dalszego namysłu,
  • uważa, że myślenie jest sztukę, w której warto się doskonalić i której trzeba się przyglądać,
  • uważa, że myśli się po to, żeby lepiej zrozumieć rzeczywistość, żeby podejmować trafne decyzje i aby wypracowywać lepsze sposoby postępowania, a nie po to, żeby udowodnić, iż jest się mądrzejszym od innych.

Mało który człowiek posiada wszystkie wymienione wyżej cechy człowieka myślącego. Rozwijając kreatywne myślenie, będziesz mógł rozwijać i te cechy.

Czynniki wpływające na kreatywność

Umiejętności kreatywnego myślenia zależeć też mogą od wielu innych czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich.

Stres

Zdarza się, iż pod presją (np. gdy trzeba szybko coś zrobić) działamy szybciej i skuteczniej. Mamy wtedy więcej motywacji do pracy oraz jesteśmy w stanie całkowicie poświęcić się danemu zadaniu. Działamy jakby w transie. Osiągamy wtedy wyniki, które normalnie byłyby poza naszym zasięgiem.

O ile jednak krótkotrwały stres może stać się dla nas cennym motywatorem do działania (jeżeli nie wymknie się on spod kontroli), o tyle stres trwający dłużej może bardzo niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i psychice oraz ograniczyć nasz twórczy potencjał.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Łamek / obywatel.com obywatel.com

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: