eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 38/2007 (17-23.09.2007)

Tydzień 38/2007 (17-23.09.2007)

2007-09-22 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 37/2007 (10-16.09.2007)

  • Po obniżce przez Fed stóp procentowych o 50 pkt bazowych (była to pierwsza obniżka od 4 lat) główna stopa procentowa wynosi teraz 4,75%. jednak eksperci zaczynają twierdzić, że to nie wystarczy i przewidują w październiku kolejna obniżkę o 25 pkt. bazowych.
  • Goldman Sachs (jeden z największych amerykańskich banków inwestycyjnych w USA) przewidział niedawny kryzys i zarobił na nim w III kwartale prawie 3 mld USD. Dyrektor finansowy Goldmana stwierdził, że obecny kryzys kredytowy jest gorszy niż ten z 1998 r., kiedy Rosja ogłosiła niewypłacalność.
  • W opinii Azjatyckiego Banku Rozwoju w latach 2008-2009 wzrost gospodarczy Indii osiągnie poziom 8,5% (poprzednia prognoza przewidywała 8%). W tej prognozie mówi się, że inflacja utrzymywać się będzie na poziomie 5%. Azjatycki Bank Rozwoju poinformował też, że przewiduje wzrost gospodarczy Chin na poziomie 11%.
  • Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku przekroczyła 81 USD/baryłkę.
  • Na wieść o obniżeniu przez Fed stóp procentowych dolar osłabił się wobec euro do poziomu najniższego od 1992 r. natomiast w górę ruszyły amerykańskie indeksy.
  • Kurs euro/USD przekroczył kolejną „magiczną” granicę. W końcu 38 tygodnia za euro trzeba było zapłacić już ponad 1,4 USD. Eksperci przewidują dalszy spadek wartości amerykańskiej waluty i rozważają, w jakim tempie kurs euro/USD będzie się zbliżała do 1,5 USD/euro.
  • Amerykański Fed obniżył stopę funduszy federalnych o 50 punktów bazowych (główna stopa jest teraz na poziomie 4,75%). Jest to pierwsza redukcja stóp procentowych od połowy 2003 roku. W komunikacie członkowie Fed stwierdzili, że do takiej decyzji skłoniła ich „obecna sytuacja na rynkach finansowych, a w szczególności wzrost niepewności i podjęta decyzja ma wyeliminować możliwość wejścia gospodarki USA na drogę recesji, spowodowanej kryzysem na rynku nieruchomości”. Ma też „uprzedzić niektóre z możliwych negatywnych efektów, jakie obecny kryzys na rynkach finansowych mógłby wywrzeć na całą gospodarkę (chodzi o obronę gospodarki przed negatywnymi skutkami kryzysu zapoczątkowanego na rynku kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka i przeniesionego następnie na cały rynek nieruchomości i rynek kredytu)”.
  • Prezes Fedu Ben Bernanke potwierdził, że „szkody wywołane na świecie przez kryzys kredytów hipotecznych subprime przewy­ższyły najbardziej pesymistyczne przewidywania. Kryzys na rynkach finansowych zwiększył też niepewność co do perspektyw światowego wzrostu gospodarczego”. Jednak dodał, że światowy system finansowy jest jednak dość solidny, aby wyjść z kryzysu.
  • Jeden z byłych pracowników Boeinga poddał w wątpliwość bezpieczeństwo najnowszego samolotu koncernu B787 Dreamliner. Stwierdził, że „amerykański urząd FAA (Federal Aviation Administration) nie powinien wydać mu certyfikatu, bo materiały kom­pozytowe, z których wykonana jest znaczna część samolotu, stanowią zagrożenie dla pasażerów. W czasie wypadku zbyt łatwo się rozpadają, a płonąc - wytwarzają toksyczne spaliny”. Kierownictwo koncernu zaprzeczyło tezom tej wypowiedzi.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ALAN GREENSPAN ZNOWU NA PIERWSZYCH STRONACH

Wydawało się, że Alan Greenspan, który po 18 latach odszedł w 2006 roku z funkcji szefa amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej przejdzie do historii wydarzeń na światowych rynkach finansowych. Jednak ten już dziś 81-letni, uznany ekspert nie złożył broni i nie wycofał się z aktywnego uczestnictwa w diagnozowaniu światowych problemów gospodarczych. Mimo, że od roku nie kieruje Fed-em, to jednak w dalszym ciągu jego opinie są słuchane i żywo komentowane w światowych centrach finansowych.

1. Jak wiadomo od dłuższego już czasu spada wartość rynkowa amerykańskiej waluty. Jej wartość w stosunku do euro osiągnęła najniższą w historii wartość (obecnie płaci się za nią ok. 1,4 USD/euro). W tej sytuacji Alan Greenspan stwierdził, że :” euro może zastąpić amerykańskiego dolara jako główna waluta, w której przechowywane są rezerwy lub może być równorzędną walutą rezerw”. Dodał, że „dolar nie ma już dużej przewagi nad euro, a Europejski Bank Centralny stał się globalną ekonomiczną siłą, którą należy poważnie traktować”. Komentując konsekwencje ostatnich wydarzeń stwierdził, że „strefa euro zyskała z powodu umocnienia się wspólnej waluty, a coraz powszechniejsze wykorzystanie euro jako waluty rezerw spowodowało spadek stóp procentowych w eurolandzie i bez wątpienia przyczyniło się do obecnej ekspansji gospodarczej regionu". Przestrzegł przed zbliżającym się niebezpieczeństwem wzrostu inflacji w Europie i USA nawet w pobliże 5%, czego konsekwencją będą wysokie stopy procentowe.

2. W USA toczy się dziś poważna dyskusja na tema Iraku. W niedawno opublikowanej książce "Wiek wstrząsów: przygody w nowym świecie" Alan Greenspan pisze, że „jest to smutne, że z powodów politycznych nie można wprost mówić tego, co wszyscy wiedzą - że wojna w Iraku toczy się głównie o ropę”. Jego zdaniem „główne zyski z obalenia Saddama Husajna w 2003 r. dotyczą właśnie rynku ropy”. Podziela pogląd, że Saddama Husajna trzeba było usunąć, bo „chciał zapanować nad Zatoką Perską i cieśniną Ormuz, przez którą przepływa prawie połowa światowej ropy i gdyby mu się to udało to dziś baryłka ropy mogłaby kosztować nie 80, ale 120 USD, co wywołałoby w świecie chaos". Zarzuca jednak prezydentowi USA, że w ogóle mało przejmował się ekonomicznymi konsekwencjami swych działań tak w Iraku, jak i po atakach terrorystycznych 11 września 2001r.

3. Spadek cen nieruchomości w USA bardzo zaniepokoił ekspertów i polityków. W tej sprawie zabrał głos także Alan Greenspan. Stwierdził: „nie byłbym zdziwiony, gdyby spadki cen nieruchomości osiągnęły wartości dwucyfrowe”! W jego opinii najbardziej optymistyczna prognoza to "duże wartości jednocyfrowe". Mówiąc to równocześnie dodał, że „nie spodziewa się jednak, aby kryzys na rynku kredytów i nieruchomości przerodził się w kryzys gospodarki”.

Z ostatniej chwili:

4. Ostatnia decyzja Fed o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych zaskoczyła inwestorów, ale i A. Greenspana. Nie spodziewano się tak dużego poluzowania polityki monetarnej. Przed tą decyzją (wszyscy członkowie Fed-u byli za nią) wieloletni szef Fedu A. Greenspan był przeciw obniżce stóp twierdząc, że najważniejsze jest utrzymanie niskiej inflacji (jego zdaniem ma ona obecnie realną szanse wzrosnąć z obecnych 2% nawet do 4-5%). Nie ma pewności jakie będą za kilka miesięcy skutki tak dużej obecnie obniżki stóp. W uzupełnieniu warto dodać, że EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian (na poziomie 4%) i podobnie postąpił bank centralny Japonii. Wydaje się, że powyższe kroki banków centralnych sugerują możliwość wystąpienia poważniejszych kłopotów w amerykańskiej gospodarce...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: