eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: oferty w Internecie I-VI 2007

Rynek pracy: oferty w Internecie I-VI 2007

2007-09-21 02:31

Przeczytaj także: Mniej bezrobotnych


fot. mat. prasowe

Aktywność rekrutacyjna według branż w I półroczu 2007.

Aktywność rekrutacyjna według branż w I półroczu 2007.













Ciekawą branżą jest administracja publiczna, która publikowała w I półroczu 2007 roku 10,9 tys. ofert, średnio 1 800 ogłoszeń miesięcznie. W ciągu ostatnich 6 miesięcy branża ta zwiększyła ilość publikowanych ogłoszeń o prawie 50%. Oferty w większości przypadków dotyczą stanowisk specjalistów z wyższym wykształceniem, jedynie niewielka część skierowana jest do osób z wykształceniem co najwyżej średnim.

Branżą, która zachowuje się inaczej niż pozostałe jest „ochrona” (9 tys. ofert, średnio 1500 ogłoszeń miesięcznie). W branży tej przez cały analizowany okres utrzymuje się stała liczba ofert pracy. Spowodowane jest to najprawdopodobniej bardzo dużą rotacją wśród zatrudnionych, wynikającą z niskich zarobków (ok. 1000 PLN brutto), znaczącego odsetka osób zmieniających wykonywaną pracę oraz emigracji pracowników.

Znaczący brak wykwalifikowanych pracowników odnotowuje się w branży budowlanej (37 tys. ofert w I półroczu 2007 roku, średnio 6,2 tys. ogłoszeń miesięcznie, 4,6% wszystkich ofert pracy na terenie kraju). Oferty skierowane były w większości do pracowników fizycznych i specjalistów bez wyższego wykształcenia. Zapotrzebowanie na pracowników tej branży wyprzedziło pod względem liczebności zapotrzebowanie na pracowników działów marketingu (33 tys. ofert), specjalistów od zarządzania personelem (15 tys.) i nauczycieli (10 tys.).

fot. mat. prasowe

Dynamika i rozkład ogłoszeń wg wymaganego wykształcenia w I półroczy 2007.

Dynamika i rozkład ogłoszeń wg wymaganego wykształcenia w I półroczy 2007.

Najwięcej ofert pracy kierowanych jest do specjalistów bez wymaganego wyższego wykształcenia (ponad 357 tys. ogłoszeń, co stanowi 41% wszystkich publikowanych ofert). Są to oferty przede wszystkim kierowane do handlowców. Drugą pod względem liczebności grupę zawodową, do której skierowane były ogłoszenia rekrutacyjne w polskim Internecie, stanowili specjaliści z wyższym wykształceniem (ponad 219 tys. ogłoszeń, co stanowiło 25,4% wszystkich zamieszczonych). Do tej grupy zawodowej przypisani zostali informatycy, inżynierowie, doradcy kredytowi, nauczyciele, lekarze i księgowi.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: