eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Defraudacja i korupcja w firmach: narzędzia i metody

Defraudacja i korupcja w firmach: narzędzia i metody

2007-09-19 13:27

Przeczytaj także: Defraudacja: nie bagatelizuj problemu


Zdobycie prywatnej anonimowej skrzynki pocztowej w niemal dowolnym mieście na świecie nie jest rzeczą trudną. Jej adresem można posłużyć się nie tylko do odbierania pry-watnej korespondencji, lecz nawet do zarejestrowania spółki. Czasem wykorzystuje się kilka takich adresów, by stworzyć wrażenie, że firma jest duża. Ta prosta technika jest po-wszechnie stosowana w związku z działalnością firm-przykrywek.

Najbardziej alarmującym sygnałem ostrzegającym przed defraudacjami i korupcją jest anonimowe dokonywanie płatności, odbiór należności lub gromadzenie środków w ra-jach podatkowych. Wiele lat temu uważano, że w pewnych okolicznościach posiadanie zagranicznego konta bankowego, którym zarządza upoważniona do tego osoba, jest koniecznością. Zagraniczne konta, spółki i fundusze powiernicze są już tradycyjnie wykorzystywane do unikania mechanizmów obowiązujących w szczególnie dotkliwych systemach podatkowych. W ciągu minionego półwiecza posługiwanie się zagranicznymi przykrywkami rozrosło się do rozmiarów całego przemysłu, w którym uczestniczy ponad setka państw i obszarów jurysdykcyjnych.

Oto lista, która daje pojęcie o sposobach wykorzystywania zagranicznych przykrywek do defraudacji i korupcji (nie jest to oczywiście lista wyczerpująca, wciąż powstają nowe sposoby oszustwa):
  • łapówki przekazywane za pośrednictwem spółek-przykrywek i spółek zagranicznych;
  • malwersacje dokonywane przez pracowników z wykorzystaniem zagranicznych spółek i kont bankowych;
  • przekazywanie za pośrednictwem zagranicznego banku lub spółki procentu od zysków, wypłacanego kierownictwu z tytułu nabycia lub zbycia spółki zależnej;
  • wypłacanie członkom kierownictwa najwyższego szczebla utajnionych premii i składek na fundusze emerytalne;
  • wykorzystanie pośredniczących spółek zagranicznych do sztucznego zawyżania cen sprzedaży;
  • wykorzystywanie spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych do oszustw fakturowych;
  • ukrywanie konfliktu interesów właścicielskich w relacjach z dostawcami, klientami i partnerami w interesach.
Przykład 2

Pewna firma wypłaciła kwotę ponad 1 milion euro z przeznaczeniem na zyskanie przychylności skorumpowanych urzędników państwowych. Po upływie kilku lat okazało się, że dyrektor finansowy firmy, który jako pierwszy wystąpił z propozycją przekupstwa, w rzeczywistości przywłaszczył sobie przeznaczone na ten cel środki, wykorzystując cały łańcuch zagranicznych spółek i kont bankowych. Sprawa wyszła na światło dzienne, gdy trzecia z kolei żona dyrektora finansowego wymieniła owe spółki i konta w propozycji podziału majątku w ramach rozprawy rozwodowej i przedstawiła w sądzie dokumenty własności, które znalazła w biurku męża.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: