eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Defraudacja i korupcja w firmach: narzędzia i metody

Defraudacja i korupcja w firmach: narzędzia i metody

2007-09-19 13:27

Przeczytaj także: Defraudacja: nie bagatelizuj problemu


Umiejętność przekonywania jest zasadniczym elementem zjawisk defraudacji i korupcji. Chętna ofiara to łatwa ofiara. Nośnikiem perswazji może być naturalny wdzięk, preteksty, socjotechnika, ale także środki przymusu i przemoc. Jej zasięg jest szeroki — od zwykłej prośby jednego pracownika do drugiego o „pożyczenie” komputerowego hasła dostępu w celu przyspieszenia jakiejś operacji, po chłodne i wykalkulowane machinacje korporacyjnych oszustów, którzy czarują ludzi wokół siebie i manipulują nimi. Wielu defraudantom powiodło się właśnie dlatego, że działali w sposób przyjazny i otwarty, tak że uczciwi pracownicy nie dostrzegali niczego złego w udzieleniu odpowiedzi na pytania o sposób funkcjonowania mechanizmów nadzoru.

Każdy z nas jest na swój sposób łatwowierny. Obawa przed utratą dobrej transakcji, przed tym że się wygłupimy, albo przed jednym i drugim często przeważają nad racjonalnym myśleniem. A oszust wie o tym aż za dobrze. Ubiór, luksusowy samochód i przekonujący dowód tożsamości, fantazyjna strona internetowa, pogłoski — wszystko to pomaga w budowaniu korzystnego wizerunku i stwarza w ofierze silniejsze poczucie bezpieczeństwa. Łagodna perswazja daje często lepsze efekty niż środki przymusu czy straszenie przemocą, chociaż te ostatnie wciąż jeszcze funkcjonują jako narzędzia defraudacji i korupcji.

Przykład 1

W salonie samochodowym pojawił się odziany w garnitur od Armaniego młodzieniec z Europy Wschodniej. Podjechał nowym, lśniącym Mercedesem (wypożyczonym na jeden dzień jak się później okazało), w towarzystwie przyjaciela i przedstawił się jako syn pewnego potentata branży budowlanej, oznajmiając, że chciałby wypróbować kilka luksusowych aut. Oddając w zastaw sfałszowane paszporty i czarując nieodpartym wdziękiem osobistym, młodzi ludzie wywarli na sprzedawcy takie wrażenie, że wręczył im dwa komplety kluczyków i zgodził się, by odbyli jazdę próbną. Samochodów nigdy nie odnaleziono. Gdy później spytano go jak mógł zrobić coś równie głupiego, sprzedawca argumentował, że byłoby niegrzecznie podważać wiarygodność tak uprzejmego, budzącego zaufanie człowieka.

Twarde narzędzia

Gdy jakiś pracownik jest zamieszany w nadużycia, szczegółowy przegląd jego akt osobowych i życiorysu często ujawnia przesadzone deklaracje dotyczące kwalifikacji. Czasem okazuje się, że deklaracje te są całkowicie bezpodstawne, a przedstawione świadectwa — fałszywe. Fałszywe świadectwo nie jest trudne do zdobycia. Systemy akredytacji są w dzisiejszych czasach tak mgliste, że przed rynkiem handlu kwalifikacjami rysują się perspektywy znaczącego wzrostu. Niektóre nieposiadające akredytacji uczelnie to małe przedsiębiorstwa, spółki-przykrywki lub po prostu strony internetowe pośredniczące w masowej produkcji świadectw kwalifikacji wydawanych na podstawie dotychczasowych doświadczeń. Ich materiały reklamowe to foldery pełne wywierających wrażenie i przekonujących opisów osiągnięć uczelni i dokonań jej absolwentów.

Za określoną cenę można legalnie nabyć drugie obywatelstwo i paszporty dyplomatyczne. Są one powszechnie wykorzystywane w rozlicznych działaniach defraudacyjnych i korupcyjnych, od wyłudzania kredytów po obrót towarami czy zakładanie fikcyjnych przedsiębiorstw.

Podobnie jak w przypadku fałszywych świadectw kwalifikacji, Internet stał się wylęgarnią branży producentów fałszywych dowodów tożsamości, od zwykłych identyfikatorów ze zdjęciem po klonowane karty magnetyczne. Można nawet zakupić dokument, który zrobi z nas lorda, barona, hrabiego czy innego utytułowanego przedstawiciela klasy ziemiańskiej któregoś z krajów Europy. Korzyści płynące z posiadania takiego tytułu są mniejsze w kraju jego pochodzenia, gdyż ludzie często zdają sobie sprawę z jego prawdziwej wartości. Jednak poza granicami wykorzystywanie tytułów arystokratycznych w celu wywarcia pożądanego wrażenia udaje się znakomicie.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: