eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 32/2007 (06-12.08.2007)

Tydzień 32/2007 (06-12.08.2007)

2007-08-11 18:54

Przeczytaj także: Tydzień 31/2007 (30.07-05.08.2007)

  • Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła budżet wojskowy na rok finansowy 2008 w wysokości 459,6 mld USD. Na decyzje czeka jeszcze projekt wydatków na wojnę w Iraku i w Afganistanie szacowany przez Biały Dom na ok. 147 mld USD. W sumie wydatki wojskowe przekroczą 600 mld USD.
  • W opinii ekspertów MFW program uporządkowania i ożywienia irackiej gospodarki nie powiódł się. W wydobycie ropy nie inwestuje się i możliwości produkcyjne są na poziomie 2005 roku, czyli ok. 2 mln baryłek dziennie. Mimo dużych złóż ropy tempo wzrostu PKB w ub.r. wyniosło tylko 3% r/r (prognozowano 11% r/r). Stopę bezrobocia szacuje się na kilkadziesiąt procent, a inflację na ok. 50%. Budżet ma nadwyżkę rzędu 11%PKB, ale brak jest warunków dla jej zainwestowania. W kraju panuje korupcja, a skomplikowany system podatkowy i fatalny stan administracji państwowej utrudnia skuteczne ściąganie podatków.
  • W Japonii 67,33 mln osób jest aktywnych zawodowo. Bezrobocie jest na poziomie 3,7% (to najniższy poziom od 1998 roku).
  • Wenezuela pod rządami H. Chaveza zmieniła politykę w stosunku do koncernów paliwowych wydobywających ropę. Uzyskane środki pozwalają jej prowadzić politykę prorozwojową i prosocjalną. W ubiegłym roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 10% (przy wzroście cen na poziomie 17%), a w II kwartale br było ono na poziomie 8,8%.
  • Chiński producent komputerów osobistych Lenovo umacnia swoją pozycję. W II kwartale zwiększył sprzedaż o 22,3% r/r, dzięki czemu ma już 8,3% udziału w światowym rynku.
  • Abolicja podatkowa w Kazachstanie wykazała, że ukryte (a teraz ujawnione) wcześniej przed fiskusem dochody wyniosły 6,7 mld USD, co stanowi ok. 8,7% PKB tego kraju. Skorzystało z niej ok. 1,5 mln obywateli. Po ujawnieniu każdy zapłacił 10% wartości ujawnionych majątków. To już druga abolicja, pierwsza była w 2001 roku, ale nie była udana, bo zalegalizowano majątek wartości ok. 0,5 mld USD.
  • Wenezuelska PDVSA (ma w USA 1800 stacji benzynowych i udziały w rafinerii), rosyjski Łukoil (ma udziały w inwestycjach o wartości 4 mld USD w tym ponad 2000 stacji benzynowych) oraz saudyjskie Aramco będą musiały zapłacić karę za udział w zmowie cenowej i zakończyć działalność w USA. Ukarane firmy mają dziś 8% udziału w amerykańskim rynku.
  • Toyota w I kwartale 2007 roku wyszła na pierwszą pozycję w liczbie wyprodukowanych pojazdów samochodowych. Co prawda w drugim kwartale wypadła nieco gorzej od GM, jednak w tym roku ma wyprodukować w sumie 9,47 mln aut i utrzyma w tej klasyfikacji czołową pozycję. Plany na 2008 rok przewidują wzrost produkcji do 10,4 mln aut, co skutkować będzie umocnieniem się jej pozycji jako lidera na światowym rynku samochodowym.
  • Sąd II instancji uwolnił Microsoft od zarzutu naruszenia patentów Alcatela-Lucenta. Pierwotny wyrok był korzystny dla francuskiej firmy i zobowiązywał do zapłacenia jej zadośćuczynienia w wysokości 1,52 mld USD. Przedmiotem sporu była technologia kompresji plików do formatu MP3. W opinii ekspertów nie jest to jeszcze koniec sporu.
  • Poinformowano, że rosyjski miliarder Oleg Deripaska (przemysł metalurgiczny) posiada ok. 5% udziałów w General Motors, za które zapłacił ok. 900 mln USD. O. Deripaska jest na drugim miejscu wśród najbogatszych Rosjan (jest właścicielem kombinatu aluminiowego Rusal i fabryki samochodów GAZ). Zainwestował też w niemiecki koncern budowlany Hochtief (3%) i w austriacki Starbag (30%).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

STANY ZJEDNOCZONE WOBEC OGRANICZANIA GAZÓW CIEPLARNIANYCH - PIERWSZA RUNDA

USA poważnie podeszły do problemów energetyki i do rozwoju energetyki alternatywnej. Przyjęta została ustawa, w wyniku której od 2020 roku obowiązywać będzie co najmniej 15% udział energii z wiatru, słońca i biomasy w ogólnym bilansie energetycznym kraju (dziś wskaźnik ten jest na poziomie 6,1%, podczas gdy w Polsce wynosi 3,7%). W pewnym zakresie jest to także rezultat presji Unii Europejskiej i kanclerz A. Merkel w I połowie 2007 roku, chociaż jak wiadomo UE przyjęła, że w 2020 roku 20% energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Komentatorzy podkreślają, że realizacja tej ustawy spowoduje, że USA - czołowy producent CO2 w świecie, zmniejszą do 2030 roku jego emisję o 18%. Decyzja Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu jest dowodem na zmianę dotychczasowej polityki w tym zakresie (jak wiadomo USA wraz z Chinami i Indiami do dnia dzisiejszego nie ratyfikowały protokołu z Kioto).

Ustawa przeforsowana przez demokratów ma też duże znaczenie polityczne. Jej wejście w życie odbierze ulgi podatkowe firmom naftowym (przyznała je republikańska ekipa Busha), które w ciągu 3 lat wyniosły ok. 1 mld USD. Te ulgi mają teraz uzyskać producenci energii odnawialnej, dostaną też dotacje federalne i gwarancje kredytowe.

W opiniach ekspertów zwraca się też uwagę na to, że wobec wyczerpywania sie ich własnych złóż, rozwój źródeł energii odnawialnej prowadzi do wzrostu niezależności energetycznej USA, które są największym importerem ropy w świecie. To także wynik zmian politycznych w świecie, bo największe złoża są w krajach, z którymi USA nie mają dziś przyjacielskich stosunków (jak Iran, Wenezuela, Rosja), czy które są niestabilne politycznie (jak Arabia Saudyjska, czy Irak).

Teraz ustawa musi przejść do Senatu, a Izba Reprezentantów będzie musiała z nim wypracować kompromisowe rozwiązanie. Przeciwnicy ustawy mają jednak nadzieję, że dokument ten po wyjściu z Kongresu zostanie zawetowany przez prezydenta Busha, który już wstępnie to zapowiedział.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: