eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy i emerytury IV-VI 2006

Polacy i emerytury IV-VI 2006

2007-07-30 13:50

Przeczytaj także: Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty? Do końca lutego poinformuj ZUS o zarobkach


Duże znaczenie przy podejmowaniu potencjalnej decyzji o wydłużeniu pracy zawodowej ma też poziom wykształcenia. Osoby legitymujące się wykształceniem wyższym wyróżnia fakt, że jest to jedyna grupa wskazująca „większe możliwości podnoszenia kwalifikacji” jako drugi w kolejności powód ewentualnego wydłużenia okresu pracy zawodowej (obok „elastycznej organizacji czasu pracy”). Osoby z innym poziomem wykształcenia najrzadziej wybierali tę przyczynę jako znaczącą dla ich dalszej aktywności na rynku pracy.

Preferowany sposób przechodzenia na emeryturę

W opisywanym badaniu Przejście z pracy na emeryturę osobom ankietowanym przedstawiono do wyboru trzy możliwości dotyczące opinii na temat preferowanego sposobu przechodzenia na emeryturę.

Co drugi respondent wskazał za najlepszy sposób przejścia na emeryturę „całkowite zaprzestanie wykonywania pracy po osiągnięciu pewnego wieku”, ponad 38 osób na 100 opowiedziało się za „możliwością łączenia pełnej emerytury z pracą”, a najmniej (niecałe 11 na 100) preferowało „stopniowe zmniejszanie zaangażowania w pracę zawodową z jednoczesnym pobieraniem emerytury”.

Kobiety częściej niż mężczyźni wybierały całkowite zaprzestanie wykonywania pracy po osiągnięciu pewnego wieku, natomiast rzadziej decydowałyby się na możliwość łączenia pełnej emerytury z pracą.

Wraz ze wzrostem wieku ogółu badanych osób rośnie odsetek osób preferujących całkowite zaprzestanie wykonywania pracy po osiągnięciu pewnego wieku i jednocześnie maleje chęć łączenia pełnej emerytury z pracą.

fot. mat. prasowe

Odsetek ludności według opinii nt. najlepszego sposobu przejścia na emeryturę i wieku. Źródło: GUS

Odsetek ludności według opinii nt. najlepszego sposobu przejścia na emeryturę i wieku. Źródło: GUS

Opinie odnośnie sposobów przejścia na emeryturę są odmienne w zależności od poziomu wykształcenia osób je wyrażających. Osoby legitymujące się wyższym wykształceniem, najczęściej wskazują możliwość łączenia pełnej emerytury z pracą (55,4 proc.), a całkowite zaprzestanie wykonywania pracy po osiągnięciu pewnego wieku wybiera rzadziej niż co trzecia osoba. Pozostałe osoby z wykształceniem poniżej wyższego preferują częściej całkowite zaprzestanie wykonywania pracy.

Wyrażane opinie na temat sposobów przejścia na emeryturę są także uzależnione od wykonywanego zawodu. Przedstawiciele większości grup zawodowych najczęściej wybierają na pierwszym miejscu całkowite zaprzestanie wykonywania pracy po osiągnięciu pewnego wieku. Wyjątek stanowią specjaliści oraz przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy, którzy na pierwszym miejscu stawiają możliwość łączenia pełnej emerytury z pracą. Natomiast największe zainteresowanie całkowitym zaprzestaniem wykonywania pracy po osiągnięciu pewnego wieku wykazują operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń oraz pracownicy przy pracach prostych.

Zarówno dla pracujących, jak i bezrobotnych najlepszym sposobem przejścia na emeryturę jest możliwość łączenia pełnego świadczenia emerytalnego z pracą, natomiast bierni zawodową zdecydowanie najchętniej wybierają całkowite zaprzestanie wykonywania pracy po osiągnięciu pewnego wieku (prawie 2/3 wybiera tę metodę).

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: