eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy i emerytury IV-VI 2006

Polacy i emerytury IV-VI 2006

2007-07-30 13:50

Przeczytaj także: Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty? Do końca lutego poinformuj ZUS o zarobkach


Wśród ogółu ludności, której dotyczyła ta część badania, niemal co trzecia osoba (1106 tys., tj. 32,8 proc.) planuje pracować tak długo, jak to będzie możliwe, prawie co piąta (716 tys., 21,3 proc.) planuje zakończyć pracę zawodową między 60 a 64 rokiem życia, częściej niż co piąta (640 tys., 19,0 proc.) - planuje pracować do 65 roku życia lub dłużej, przy czym skrajny podawany wiek to dla kobiet 70, a dla mężczyzn 75 lat. Częściej niż co siódma osoba (462 tys., tj. 13,7 proc.) chce zaprzestać swojej aktywności zawodowej przed 60-tym rokiem życia, a także częściej niż co siódma (446 tys., 13,2 proc.) nie potrafi jeszcze określić swoich zamiarów.

fot. mat. prasowe

Ludność według planów związanych z wiekiem zaprzestania aktywności zawodowej oraz płci. Źródło: GUS

Ludność według planów związanych z wiekiem zaprzestania aktywności zawodowej oraz płci. Źródło: GUS

Przeciętny wiek, w którym osoby chciałyby zakończyć swoją aktywność zawodową to blisko 61 lat (60,6); mężczyźni prawie 63 (62,7), a kobiety nieco ponad 58 lat (58,3).

Zaobserwowane zjawisko ma prawdopodobnie ścisły związek z obecnie funkcjonującymi w Polsce zasadami przechodzenia na emeryturę.

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności są podstawą m.in. do wyznaczenia wskaźnika strukturalnego dotyczącego wieku bieżącej dezaktywizacji zawodowej (average exit age). W Polsce wiek ten wynosił w 2005 r. 59,5 roku (62,0 lata dla mężczyzn i 57,4 lat dla kobiet).

Przewidywany wiek, do którego osoby chciałyby być aktywne zawodowo jest tylko nieznacznie dłuższy niż faktycznie obserwowany. Należy jednak w tym miejscu zwrócić uwagę, że wyżej wyliczony przewidywany wiek wyjścia z rynku pracy nie uwzględnia dość znaczącej grupy osób, które chciałyby pracować tak długo, jak to możliwe (osoby te nie precyzowały dokładnego wieku).

Czynniki skłaniające do wydłużania pracy zawodowej

Badanie modułowe Przejście z pracy na emeryturę pozwoliło na poznanie opinii na temat czynników, które skłoniłyby respondentów do późniejszego przechodzenia na emeryturę (wydłużania okresu pracy zawodowej).

fot. mat. prasowe

Odsetek ludności według przyczyn, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie okresu pracy zawodowej oraz

Odsetek ludności według przyczyn, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie okresu pracy zawodowej oraz płci. Źródło: GUS

W ankiecie przedstawione zostały cztery powody, które mogłyby przyczyniać się do wydłużania okresu pracy zawodowej. Najczęściej respondenci wskazywali „elastyczną organizację czasu pracy” – dla co czwartej osoby wpływałoby to na jej decyzję o pozostaniu na rynku pracy. Pozostałe przyczyny miałyby znaczenie dla kilkunastoprocentowej grupy badanych: prawie 15 proc. wskazało „lepsze warunki bhp w miejscu pracy” (częściej tą przyczynę wymieniali mężczyźni niż kobiety), ponad 14 proc. - „większą dostępność usług opiekuńczych” (częściej miało to znaczenie dla kobiet), a najmniej osób (11,4 proc.) uznało za znaczące „większe możliwości podnoszenia kwalifikacji”.

Wraz ze wzrostem wieku respondentów widoczny jest spadek znaczenia każdej ze wskazanych przyczyn na decyzję o przedłużeniu aktywności zawodowej. Co trzecia osoba w wieku 50 – 54 lata wydłużyłaby okres swojej pracy zawodowej w przypadku możliwości elastycznej organizacji czasu pracy, podczas gdy dla osób z pozostałych grup wieku odnosi się to do co czwartej osoby bądź rzadziej.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: