eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VI 2007

GUS: koniunktura gospodarcza VI 2007

2007-06-25 00:53

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2007


Jednostki branży włókno, odzież, obuwie odnotowują w czerwcu nieco wolniejszy niż w maju wzrost sprzedaży towarów. W konsekwencji pozytywne oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw są ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Przewidywania dotyczące sprzedaży są mniej optymistyczne od sygnalizowanych przed miesiącem. Ilość towarów zamawianych u dostawców może rosnąć wolniej niż prognozowano w maju. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieco mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. W czerwcu przedsiębiorstwa zgłaszają spadek bieżących cen towarów. Również w najbliższych trzech miesiącach ceny mogą maleć. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują w najbliższych miesiącach niewielki wzrost zatrudnienia.

W czerwcu sygnalizowany jest szybszy niż przed miesiącem wzrost sprzedaży żywności. Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana lepiej niż przed miesiącem. Odnotowywany jest nadmierny poziom zapasów towarów, choć mniej znaczący niż miesiąc wcześniej. Na najbliższe miesiące przewiduje się nieco wolniejszy niż prognozowano w maju wzrost sprzedaży żywności. Utrzymują się korzystne prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Ilość towarów zamawianych u dostawców może wzrastać w stopniu mniejszym niż przed miesiącem. Wzrost cen żywności jest zbliżony do sygnalizowanego w maju. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach utrzyma się znaczące tempo wzrostu cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają w niewielkim stopniu zwiększyć zatrudnienie.

Spośród badanych jednostek 3,8% (4,9% przed rokiem, 4,4% w maju br.) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę zgłasza 71% jednostek wobec 72% w maju br. i 73% w czerwcu ub. r.), kosztami zatrudnienia (63% w czerwcu br. i 62% w maju br. wobec 57% w czerwcu 2006r.) – jest to bariera, której znaczenie w skali roku najbardziej wzrosło – oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (55% badanych przedsiębiorstw w czerwcu br. i 56% w maju br. wobec 53% w czerwcu 2006 r.). W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 49% do 36% w czerwcu 2007 r.).

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: