eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski

2007-06-21 01:01

Inwestowanie w Polsce jest dla inwestorów z Niemiec coraz bardziej atrakcyjne - wynika z badania koniunktury przeprowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Na ankietę PNIPH odpowiedziało 128 przedsiębiorstw działających w Polsce i w Niemczech.

Przeczytaj także: Czy atrakcyjność inwestycyjna Polski spadnie?

Prawie w 100 proc. potwierdziły się szacunki z ubiegłorocznego badania koniunktury PNIPH, m. in. w zakresie inwestycji firm. Ok. 51procent ankietowanych przedsiębiorstw przyznało, że zwiększyło w ubiegłym roku wydatki inwestycyjne. Skłonność do inwestycji wynika m. in. z optymistycznej oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Przed rokiem jedynie 46 procent respondentów wierzyło we wzrost polskiej gospodarki. Obecnie 62,5 procent jest zdania, że nastąpiła poprawa. Podobny odsetek ankietowanych zakłada, że mocny trend wzrostowy polskiego PKB utrzyma się w 2007 r.

W tegorocznym badaniu nastąpiła zmiana w rankingu krajów pod względem atrakcyjności dla lokowania inwestycji. Mimo, że odsetek firm zainteresowanych inwestycjami w Polsce rośnie, ubiegłoroczną czołową pozycję Polska dzieli obecnie z Niemcami. W tegorocznym rankingu kraje Europy Środkowo-Wschodniej otrzymały noty średnio o jeden punkt wyższe niż rok temu. Jednak wszystkie kraje regionu, z wyjątkiem Polski, wydały się inwestorom mniej atrakcyjne niż Chiny.

Dobra kondycja przedsiębiorstw przekłada się na sytuację na rynku pracy. 56 procent respondentów planuje zwiększyć w tym roku liczbę zatrudnionych, a jedynie niewiele ponad 3 procent przewiduje zwolnienia. Ocena polskich pracowników jest jednoznacznie pozytywna. Zaangażowanie, kwalifikacje i produktywność oceniane są „na mocną czwórkę”. Tymczasem dostępność zarówno wysoko- jak i niskokwalifikowanych pracowników jest w ocenie firm niezadowalająca.

Respondenci są też niezadowoleni z warunków prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim z: niestabilności politycznej, niesprzyjających przedsiębiorczości obciążeń podatkowych, zmienności prawa i niskiej efektywności administracji publicznej. Członkowstwo Polski w UE w dalszym ciągu oceniane jest pozytywnie. Zdaniem respondentów poprawiły się także warunki dla działalności badawczo-rozwojowej.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: