eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 22/2007 (28.05-03.06.2007)

Tydzień 22/2007 (28.05-03.06.2007)

2007-06-02 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 21/2007 (21-27.05.2007)

  • Dotąd USA nie ratyfikowały protokołu z Kioto. Jednak Biały Dom obecnie zmienia swoją politykę w stosunku do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. GW Bush zaproponował opracowanie nowego planu w tym zakresie. Według zamierzeń projektodawcy ma on zastąpić protokół z Kioto, który przestanie obowiązywać w 2012. Praca nad tym planem miałaby zakończyć się jeszcze w tym roku i miałyby się w jego opracowanie włączyć 15 najbardziej uprzemysłowionych państw świata, w tym Chiny i Indie.
  • Od dłuższego czasu z niepokojem obserwujemy próby realizacji irańskiego projektu powołania do życia kartelu producentów gazowych na podobieństwo OPEC. Pierwszą taką próbę mieliśmy w ubiegłym tygodniu na rosyjskim rynku. W siedzibie Gazpromu odbyło się spotkanie kierownictw rosyjskich koncernów Łukoil, TNK-BP, Novatek i Itera, w trakcie którego postanowiono do końca trzeciego kwartału zmniejszyć o 8% wydobycie gazu. To wydobycie będzie ograniczone w okresie, kiedy w całej Europie zaczyna się gromadzenie zapasów gazu na zimę. Gazprom-monopolista w eksporcie rosyjskiego gazu obniżył już tegoroczną prognozę eksportu z 158 do 147 mld m³ gazu. To oznacza spadek jego przychodów o prawie 3 mld USD.
  • Indyjski państwowy koncern energetyczny Indian Oil Corp. podjął decyzję o przeznaczeniu 11 mld USD na inwestycje w rozbudowę własnej bazy przetwórczej (rafineria) i przejęcie wraz z rosyjską firmą Suntera Resources kontroli nad złożami ropy naftowej w Nigerii. Rosyjska firma należy do holdingu Sun Energy, który dysponuje złożami ropy naftowej i gazu w Rosji. Do niego należą też udziały w holdingu Itera (największa prywatna firma gazowniczą w Rosji). Suntera to także udziałowiec szkockiej firmy BowLeven (ma ona prawa do eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu w Kamerunie).
  • Kwietniowe bezrobocie w USA było na poziomie 4,5%, a w Japonii wyniosło 3,8%.
  • Planowany przez Rosję, Kazachstan i Turkmenistan gazociąg nadkaspijski zagraża realizacji projektu Nabucco, który miał ominąć terytorium Rosji i kończyć się w Austrii. Eksperci oceniają to jako sukces Rosji i porażkę Polski. We wrześniu zostaną podpisane stosowne umowy.
  • Brytyjsko-rosyjska firma TNK-BP eksploatuje duże złoże gazu ziemnego Kowykta, które przez ekspertów jest szacowane na 1900 mld m³. Rosja zarzuca spółce naruszanie warunków licencji na eksplorację złoża i grozi jej odebraniem. Sąd przyznał już rację urzędom ochrony środowiska Rosprirodnadzor i Rosniedr. Czyżby szykowało się powtórzenie rozgrywki niedawno zakończonej o firmę Sachalin-2 ?
  • Hiszpański producent Acciona dostarczy do USA 200 elektrowni wiatrowych o sumarycznej mocy 300 MW. Jedna taka elektrownia ma moc 1,5 MW i kosztuje 1,5 mln euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHINY, INDIE. KOLOSY ROZPĘDZAJĄ SIĘ DŁUŻEJ

1. Opublikowano wyniki gospodarcze Indii - kolejnego po Chinach pretendenta do czołowych miejsc w światowych rankingach gospodarczych. Po weryfikacji okazało się, że ubiegłoroczny wzrost gospodarczy (rok gospodarczy skończył się tam do marca 2007) był rekordowy i wyniósł 9,4% r/r. Wynik ten robi wrażenie jeśli w tym miejscu dodamy, że amerykańska gospodarka w pierwszym kwartale rozwijała się w tempie 0,6% (w IV kwartale - 2,5%). Ten doskonały wynik gospodarki Indii jest tylko nieco słabszy od Chin (10,7% r/r), ale potwierdza generalną tezę, że silnik napędowy światowej gospodarki przesuwa się coraz bardziej do Wschodniej Azji.

2. Chiny i USA podtrzymują dialog w sprawach wymiany handlowej i współpracy gospodarczej. Rozmowy są kontynuacją drugiej rundy tzw. Strategicznego Dialogu Gospodarczego USA-Chiny. Odbywają się w warunkach szybko wzrastającego deficytu handlowego USA z Chinami (w roku 2006- 232,5 mld USD) i oskarżeń stawianych Chinom przed WTO. Chiny przestrzegają Biały Dom przed kolejnymi działaniami protekcjonistycznymi, a USA oskarża Chiny o praktyki niewłaściwe gospodarcze (w tym także o stawianie barier ograniczających działalność zagranicznych firm w Chinach i łamanie praw autorskich itp.) oraz o to, że import towarów chińskich zredukował w USA liczbę miejsc pracy o 3 miliony.

3. OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) powstała w 1961 roku i tworzy ją 30 najbardziej uprzemysło­wionych, demokratycznych państw świata, w których obowiązują zasady gospodarki rynkowej. Jej celem jest wspieranie rozwoju krajów członkowskich. Gdy powstawała, jej członkowie tworzyli 75% światowego handlu, a dziś jest to tylko ok. 60%. Mówi się, że w najbliższej przyszłości będą w niej także Brazylia, Chiny, Indie, Indonezja i Republika Południowej Afryki. Także coraz głośniej mówi się o rozszerzeniu G8 o Chiny i Indie, oraz Brazylię i RPA.

4. Prestiżowy szwajcarski Instytut IMD ogłosił swój doroczny ranking konkurencyjności krajów. Zwraca w nim uwagę na zmniejszanie się dystansu krajów wschodzących w stosunku do krajów rozwiniętych. W rankingu uczestniczyło 55 krajów. Liderami tego rankingu są USA, Singapur i Hongkong. Pretendenci, czyli Chiny (15) i Indie (27) poprawili swoje pozycje. Niemcy też awansowani o 9 miejsc na 16 pozycję.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: