eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberbullying - prześladowanie w Internecie

Cyberbullying - prześladowanie w Internecie

2007-06-04 01:16

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w Internecie


Jak rozpoznać, że dziecko jest prześladowane

Dzieci będące ofiarami wirtualnego prześladowania mogą ukrywać ten fakt przed rodzicami. Często powodem takiego zachowania jest wstyd oraz obawa przed przesadną reakcją rodziców i wprowadzeniem przez nich — ze względów bezpieczeństwa — ograniczeń dotyczących korzystania z telefonu komórkowego lub Internetu. Jeśli dziecko nie powie o tym z własnej woli, według naukowców z firmy Symantec, warto zwrócić uwagę na następujące sygnały ostrzegawcze:
  • Dziecko wydaje się poirytowane, smutne lub zdenerwowane po zakończeniu rozmowy przez telefon lub korzystania z komputera.
  • Dziecko odsuwa się od lubianych znajomych i zajęć.
  • Dziecko gorzej się uczy lub okazuje złość albo niezadowolenie ze szkoły lub konkretnego przedmiotu.
  • Dziecko wykazuje nietypowe oznaki przygnębienia lub smutku.
Jeśli dziecko padło ofiarą wirtualnego prześladowcy, istnieje szereg kolejnych kroków, które można podjąć — uważa Nancy E. Willard, autorka książki Cyberbullying and Cyberthreats: Responding to the challenge of online social cruelty, threats, and distress (tłum. „Wirtualni prześladowcy i szantażyści — jak reagować na internetowe okrucieństwo, groźby i przykrości”).

1. Rozpoznanie i blokada

Po pierwsze, poproś dziecko o powstrzymanie się od reakcji i odwetu, niezależnie od tego, jak silna byłaby pokusa rewanżu. Jeśli można zidentyfikować prześladowcę, zablokuj mu możliwość dalszej komunikacji. W komunikatorze internetowym przejdź do listy kontaktów i wybierz opcję zablokowania lub usunięcia użytkownika. W programie do obsługi poczty elektronicznej dodaj adresy e-mail prześladowcy do listy zabronionych lub niedozwolonych nadawców.

2. Wyznaczenie granic

Powinieneś również — Ty, nie Twoje dzieci — skontaktować się z prześladowcą (lub prześladowcami) i zażądać zaprzestania obraźliwych praktyk. Jeśli nie znasz ich prawdziwej tożsamości, wyślij wiadomość e-mail lub skorzystaj z komunikatora internetowego. Ostrzeż ich, że skontaktujesz się z rodzicami lub nawet ze szkołą, jeśli zachowania takie będą się powtarzać.

3. Złożenie skargi

Większość zachowań zaliczających się do cyberbullyingu — groźby, naruszanie prywatności, śledzenie — nie jest zgodne z warunkami korzystania z witryny internetowej lub usług dostawcy internetowego. Złożenie skargi do usługodawcy może doprowadzić do odebrania prześladowcy (lub jego rodzicom) dostępu do Internetu lub zawieszenia tej usługi.

4. Kontakt ze szkołą

Jeśli wiesz, że prześladowca uczęszcza do tej samej szkoły, co Twoje dziecko, pomocy mogą udzielić nauczyciele i dyrekcja. Należy jednak pamiętać, iż z uwagi na wolność słowa placówki edukacyjne mają często niewielki wpływ na to, co dzieje się poza klasą. Niektóre szkoły umieszczają zapisy przeciwdziałające wirtualnemu prześladowaniu w regulaminie dostępu do Internetu. W takim przypadku, gdyby prześladowca nawiązał kontakt z Twoim dzieckiem ze szkolnego komputera, wpadłby w poważne tarapaty. Tak czy inaczej, pamiętaj o zgłoszeniu zaistniałego incydentu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: