eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Pożegnanie kasety magnetofonowej

Pożegnanie kasety magnetofonowej

2007-05-09 12:56

Kaseta magnetofonowa - jeden z technologicznych symboli drugiej połowy XX wieku kończy 44 lata i przechodzi na zasłużoną emeryturę. Największe europejskie sieci sprzedaży elektroniki, w tym Electro World i brytyjski Currys, kończą sprzedaż tych nośników danych.

Przeczytaj także: Ćwierć wieku płyty CD

Można je znaleźć w prawie każdym domu. Zazwyczaj leżą zakurzone, zapomniane. Na nich nagrane audycje radiowe, piosenki z list przebojów, wykłady akademickie, gry komputerowe do Atari lub ZX Spectrum… Jednak prawie nikt nie kupuje już nowych kaset. Zastąpiły je płyty CD, DVD, pamięci flash, karty pamięci, twarde dyski, odtwarzacze MP3. Obecnie zaledwie ok. 10 proc. nowych urządzeń audio posiada odtwarzacz magnetofonowy. W ciągu dwóch lat technologia ta praktycznie zaniknie. Dlatego największa brytyjska sieć sprzedaży elektroniki Currys (grupa DSGi) postanowiła pożegnać się definitywnie z kasetę. Obecna w Polsce sieć Electro World, należąca do tego samego koncernu, również zaprzestała oferować klientom kasety.

Kaseta magnetofonowa to jeden z największych sukcesów technologicznych współczesnego świata. Zaprezentowana w 1963 roku przez Philipsa pod oficjalna nazwą Compact Cassette szybko zadomowiła się na całym świecie. Kluczem do sukcesu było między innymi darmowe udostępnienie licencji na produkcję kasety przez Philipsa, który konkurował z firmą Sony w propagowaniu nowych standardów nośników danych. Od 1965 roku wielkie wytwórnie zaczęły wydawać albumy muzyczne na kasetach. Po latach Sony pogodziło się z porażką i zmieniło strategię. W 1979 roku pojawił się pierwszy Walkman (nazwa własna Sony), przenośny odtwarzacz, który zrewolucjonizował świat rozrywki.

„To kaseta sprawiła, że muzyka stała się mobilna. Ludzie zabierali swoje ulubione płyty na spacer, na wakacje, do samochodu, na imprezę. To co od lat jest normą zostało zapoczątkowane w 1963 roku przez kasetę magnetofonową. Jednak dzisiaj klienci zrezygnowali z technologii analogowej na rzecz cyfrowej i mimo wielkiego sentymentu postanowiliśmy zakończyć sprzedaż kaset w naszych marketach” – mówi Adam Kaczmarczyk, odpowiedzialny za sprzęt Audio/RTV w Electro World Polska.

Kasety odegrały też wyjątkową rolę w takich krajach jak Polska, gdzie w okresie PRL praktycznie nie było dostępu do oryginalnych płyt i kaset. Miliony Polaków nagrywały muzykę z radia. Kastety często nazywane Stilonkami (Stilon to były czołowy polski producent kaset) dzieliły się na „sześćdziesiątki” i „dziewięćdziesiątki”, w zależności od długości taśmy. Niektóre kultowe audycje radiowe, takie jak Klub Stereo w Polskim Radiu, puszczały całe płyty i dyskografie różnych wykonawców. Właśnie dzięki kasecie i takim audycjom radiowym międzynarodowa muzyka zagościła w Polskich domach.

„Nie znamy oficjalnych danych dotyczących sprzedaży kaset w Polsce w latach 80-tych. Jako przykład mogą jednak posłużyć dane z rynku brytyjskiego, gdzie pod koniec lat 80-tych sprzedawano rocznie około 200 milionów kaset. W tym roku sprzedaż nie przekroczy 1 mln. To pokazuje, że kaseta odchodzi na zasłużoną emeryturę. Ale niech to będzie odejście z należnymi honorami” – mówi Jacek Gruchalski, dyrektor generalny Electro World Polska.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: