eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe miejsca pracy w Europie

Nowe miejsca pracy w Europie

2007-04-30 01:36

Wzrost gospodarczy i nastroje w Europie, w tym wskaźnik zaufania wśród przedsiębiorców oraz spadające bezrobocie, wyglądają optymistycznie - donosi kwartalny Europejski Monitor Restrukturyzacji (European Restructuring Monitor).

Przeczytaj także: PARP o rynku pracy: stabilna stopa bezrobocia

Większość danych ekonomicznych, w szczególności tych dotyczących Niemiec, to dane najlepsze od wielu lat. Również spowolnienie w gospodarce amerykańskiej pozostaje bez żadnego widocznego wpływu na gospodarkę europejską.

Pomimo ogólnego wzrostu liczby przypadków restrukturyzacji oraz zwolnień z pracy w pierwszym kwartale 2007 roku, liczba nowych miejsc pracy utworzonych w tym samym okresie wzrosła niemal o jedną trzecią (30 proc.) w porównaniu do poprzedniego kwartału.

European Restructuring Monitor podaje, że w pierwszym kwartale 2007 roku ogłoszono utworzenie 184 500 nowych miejsc pracy. Największa liczba nowych miejsc pracy powstanie w Wielkiej Brytanii (29 proc. wszystkich), a to głównie dzięki John Lewis Ltd, która to firma planuje utworzyć w ciągu najbliższych dziesięciu lat - 35 000 nowych miejsc pracy. Kolejne 8000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii ma stworzyć jeszcze przed końcem roku 2007 firma z branży handlowej – Asda.

Podobnie jak w poprzednim kwartale, drugie miejsce w rankingu zajęła Polska, gdzie nowe miejsca pracy mają powstać w wielu firmach. Największymi z nich są polska policja oraz KGHM Polska Miedź S.A., które zapowiedziały utworzenie odpowiednio – 7000 oraz 2300 nowych miejsc pracy. W Niemczech, Rumunii i Francji tylko kilka firm stworzy nowe miejsca pracy.

W tym samym okresie ogłoszono likwidację 132 700 miejsc pracy. Największa liczba zwolnień ma miejsce w Czechach. Dalej uplasowały się Francja, Wielka Brytania, Włochy i Niemcy. W tym kwartale zwolnienia w tych pięciu krajach stanowiły 77,5 proc. wszystkich zwolnień. Podobnie jak w poprzednich raportach najczęstszą przyczyną likwidacji stanowisk była restrukturyzacja (76,8 proc. w porównaniu do 59,6 proc. w poprzednim kwartale) oraz upadłość/likwidacja (9,9 proc.). Godny uwagi jest fakt, że shoring/delokalizacja są przyczyną likwidacji zaledwie 5,5 proc. stanowisk ( w poprzednim kwartale 9 proc.).

Do pobrania: (w jęz. ang.)

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: