eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › KPP: analiza bezrobocia w Polsce

KPP: analiza bezrobocia w Polsce

2008-04-15 10:49

Badania GUS dowodzą, że w ostatnich latach, nasz rynek pracy ulega dynamicznym przeobrażeniom. Zmiany w strukturze zatrudnienia i mobilności pracowników wyszły daleko poza prognozy i obiegowe oceny ekonomistów oraz polityków. Konfederacja Pracodawców Polskich, w związku z obchodzonym Ogólnopolskim Dniem Walki z Bezrobociem, przedstawiła analizę sytuacji na polskim rynku pracy.

Przeczytaj także: PARP o rynku pracy: stabilna stopa bezrobocia

Zmiany na rynku pracy zaskoczyły wielu przedsiębiorców; nie przypuszczali oni, że tak szybko z rynku pracodawcy, w niektórych segmentach, przemieni się w ciągu zaledwie roku w rynek pracownika. Ma to swoje głębokie implikacje, zwłaszcza w szeroko rozumianym obszarze budownictwa, gdzie zapotrzebowanie na pracowników szacuje się na ok. 70 tys. Ogólnie, niedobór specjalistów w gospodarce krajowej oceniany jest na ok. 250 tys. osób.

Z analizy KPP wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu 2008 r. 11,1 proc. Jeśli zastosować unijną miarę – tzw. zharmonizowaną stopę bezrobocia – to uzyska się 7,8 proc., co lokuje nas na czwartym od końca miejscu w krajach UE. Liczba bezrobotnych w końcu marca 2008 r. wyniosła 1.706,6 tys. osób i w porównaniu z końcem lutego 2008, spadła o 72 tys. osób. Wśród osób wyłączonych z ewidencji bezrobotnych, oprócz podejmujących pracę, wysoki udział stanowiły osoby nie potwierdzające gotowości do pracy oraz dobrowolnie rezygnujące ze statusu bezrobotnego. Można zatem przypuszczać, że duża część bezrobotnych nie jest zainteresowana szukaniem pracy za pośrednictwem urzędu i rejestruje się dla nabycia prawa do otrzymywania świadczeń zdrowotnych. Według sygnałów z powiatowych urzędów pracy, osoby takie po otrzymaniu propozycji pracy rezygnują ze statusu bezrobotnego.

Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w marcu 2008 r. wyniosła 104,8 tys. W okresie trzech miesięcy br. do urzędów pracy zostało zgłoszonych 298,9 tys. ofert pracy i był to poziom zbliżony do analogicznego okresu 2007 roku (300,5 tys. ofert).

Zdaniem KPP świadczy to o ograniczonym zasięgu prac interwencyjnych i pokazuje, że tak naprawę cały wysiłek walki z bezrobociem ponoszą przedsiębiorstwa. Jest to „lepsze” zatrudnienie, bo na dłuższy i poza jednosezonowy okres, co stwarza szansę na wyrwanie się z bezrobocia.

Ostatnie spadki bezrobocia, zdaniem ekspertów, to niewątpliwie efekt sezonowy, związany z pracami w ogrodnictwie, budownictwie, drogownictwie i turystyce. Statystyka pokazuje, że liczba nowo zatrudnionych jest znacznie niższa od liczby wykreślonych z ewidencji, co świadczy, że bezrobotni powiększyli zatrudnienie w szarej strefie, wyemigrowali za pracą lub zwiększyli szeregi biernych zawodowo. Fakty te nie mówią dobrze o sytuacji na rynku pracy, któremu daleko do normalności.

W opinii KPP przyczyny obecnych kłopotów z rękami do pracy mają głębsze, niż tylko związane z emigracją zarobkową, strukturalne korzenie i świadczą o słabościach systemu sterowania rynkiem zasobów pracy. Problemy te powinny być pilnie studiowane i analizowane na różnych szczeblach decyzyjnych państwa, samorządów terytorialnych i przez pracodawców. Zrozumienie tych zmian i tendencji pozwoli przygotować się do czekających ich sytuacji, a może pozwoli również przygotować odpowiednie programy działań w skali miast, regionów i kraju.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: