eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy mają się dobrze, ale brak pracowników

Firmy mają się dobrze, ale brak pracowników

2007-04-19 11:55

Z najnowszego raportu NBP dotyczącego kondycji sektora przedsiębiorstw wynika, że w I kw. br. stan koniunktury oceniany był bardzo dobrze. Szereg wskaźników osiągnęło wartości rekordowe w historii badań bądź utrzymało się blisko swoich maksymalnych wskazań. Prognozy i plany ankietowanych przedsiębiorstw sugerują utrzymanie się bardzo dobrej koniunktury również w II kw. br.

Przeczytaj także: Optymistyczni przedsiębiorcy

Zdaniem ankietowanych przedsiębiorstw ich sytuacja ekonomiczna jest bardzo dobra. Odsetek firm nie zgłaszających większych problemów hamujących ich rozwój wzrósł do najwyższego poziomu w historii badań.

Również oceny stanu popytu w I kw. były bardzo dobre. Do rekordowego poziomu wzrósł stopień wykorzystania mocy produkcyjnych (po korekcie sezonowej). Ponadto, kolejny kwartał z rzędu osłabła bariera popytu – prognozy na II kw. sugerują możliwość dalszej poprawy w tym obszarze. Wskazuje na to zwłaszcza zachowanie trwałego komponentu wskaźnika prognoz, którego poziom i skala wzrostu (kw/kw i r/r) były w II kw. rekordowo wysokie. Zdaniem przedsiębiorstw spodziewany wzrost popytu ma zatem trwałe podstawy. Dodatkowym potwierdzeniem bardzo wysokiego popytu jest rosnący odsetek firm deklarujących zbyt niski, w stosunku do potrzeb, poziom zapasów.

O poprawie popytu informowali częściej eksporterzy niż przedsiębiorstwa oferujące swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym. Zjawisko to potwierdza wzrost wskaźnika prognoz eksportu. Poprawa prognoz sprzedaży zagranicznej nastąpiła po kilku kwartałach pogarszania się oczekiwań w tym obszarze. Jednocześnie eksporterzy odnotowali poprawę opłacalności eksportu. Można to wiązać zarówno z niewielką deprecjacją PLN w stosunku do euro (kw/kw), jak i wzrostem odsetka przedsiębiorstw stosujących instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem kursowym (r/r).

Według NBP należy oczekiwać utrzymania się wyraźnego ożywienia inwestycyjnego, sygnalizowanego już w planach na I kw. br. Alokacja inwestycji wydaje się z punktu widzenia efektywnego rozwoju gospodarki właściwa. Zwiększoną aktywność inwestycyjną zapowiada zwłaszcza sektor prywatny, a także budownictwo i branże oferujące dobra inwestycyjne. Wzrost nakładów inwestycyjnych na razie jeszcze nie przełożył się na wyhamowanie rosnącego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych. Zdaniem przedsiębiorstw przeciętny cykl rozbudowy potencjału przedsiębiorstwa trwa bowiem średnio prawie dwa lata, w tym faza realizacyjna (z pominięciem fazy planowania) nieco ponad rok. Ponadto, rosnący potencjał produkcyjny może być w niektórych przypadkach w całości wykorzystywany przez dynamicznie rosnącą produkcję.

Oceny płynności i zdolności do spłaty zadłużenia kształtowały się w I kw. na rekordowo wysokim poziomie. Ze względu na zaobserwowany wzrost zadłużenia sektora przedsiębiorstw z tytułu kredytów bankowych część przedsiębiorstw wyraziło jednak obawę, co do możliwości utrzymania odpowiedniego poziomu płynności w przyszłości.

Respondenci informują o wzroście oprocentowania kredytów dewizowych. Rośnie też przekonanie o spodziewanym dalszym wzroście oprocentowania, w tym również kredytów nominowanych w złotówkach. W opinii przedsiębiorstw koszt kredytu jest obecnie uznawany za stosunkowo niski (niespełna 1% respondentów uznało koszty kredytu za barierę rozwoju).

Ankietowane przedsiębiorstwa deklarują zamiar dalszego zwiększenia zadłużenia z tytułu kredytów bankowych. Wskaźnik prognoz zadłużenia kredytowego na II kw. osiągnął swoje historyczne maksimum. Wzrost popytu na kredyt zgłaszają zwłaszcza największe przedsiębiorstwa, jak też firmy z branży budowlanej i jednostki handlowe. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wzroście zadłużenia pozostaje wzrost aktywności inwestycyjnej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: