eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny mieszkań w aglomeracjach III 2007

Ceny mieszkań w aglomeracjach III 2007

2007-04-16 09:57

Przeczytaj także: Polski rynek nieruchomości: jak wzrosną ceny

Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej
Najdroższą dzielnicą Warszawy niezmiennie pozostaje Śródmieście. Tu średnia cena oferowanego mieszkania wynosi 11942 PLN za m2. Jednak ceny wielu ofert z tej części miasta są znacznie wyższe - na Starym Mieście i w jego okolicach, jak również w przedwojennych kamienicach, oscylują w granicach 15 - 20 tys. PLN za m2.

Na drugim miejscu w marcowym rankingu cenowym dzielnic uplasował się Wilanów (w grudniu 2006 zajmował miejsce 5). 10149 PLN za m2 mieszkania (10-procentowy wzrost w stosunku do lutego br.) nie jest jednak miernikiem atrakcyjności tej dzielnicy ani szczególnego zainteresowania wśród kupujących (tylko 4 klientów na 100 szuka mieszkania w Wilanowie). Wysokie ceny to raczej efekt wygórowanych oczekiwań właścicieli (także inwestorów zagranicznych), którzy odebrali gotowe mieszkania w nowych inwestycjach i wystawiają je do sprzedaży na rynku wtórnym z nadzieją na duży zysk (przed rokiem cena 1 m2 mieszkania na rynku pierwotnym oscylowała w granicach 6 tys. PLN).

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Mokotów. W tej od dawna cieszącej się renomą dzielnicy średnia cena mieszkania w marcu wyniosła 9879 PLN za 1m2. Czwartą pozycję z minimalnie niższą ceną zajął Żoliborz (9850 PLN za m2), a piątą Ochota (9600 PLN za m2).

Najniższe ceny w Stolicy to tradycyjnie domena dzielnic najbardziej oddalonych od centrum. Słabo rozwinięta sieć komunikacyjna, gorsze zaplecze handlowo-usługowe, brak instytucji kulturalnych - to główne powody decydujące o ograniczonej atrakcyjności tych lokalizacji. Atutem zaś, zwłaszcza dla mniej wymagających klientów, pozostają niższe ceny.

Średnio 6242 PLN kosztował w marcu metr kwadratowy mieszkania w dzielnicy Wesoła (to prawie o dwukrotnie mniej niż w Śródmieściu). Niewiele ponad 7500 PLN za m2 wyniosły średnie ceny mieszkań oferowanych na Białołęce (7516 PLN), w Rembertowie (7520 PLN), na Targówku (7566 PLN) i w Wawrze (7581 PLN).

Najtańszych mieszkań stale ubywa

Marzec był kolejnym miesiącem, w którym wśród ofert sprzedaży zmalał udział mieszkań najtańszych - w cenie do 300 tys. PLN. Stanowiły one zaledwie 12% całej oferty (w lutym: 13,2%). Cenę niższą - nieprzekraczającą 200 tys. PLN miała niespełna jedna oferta na sto. Tymczasem zainteresowanie zakupem mieszkania w cenie do 300 tys. PLN wykazuje blisko 42% poszukujących. Grupę tę stanowią w większości osoby, których ograniczona zdolność finansowa nie pozwala na zakup droższej nieruchomości.

Prawie co czwarte mieszkanie oferowane do sprzedaży na rynku wtórnym w marcu mieściło się w średnim przedziale cenowym od 301 do 400 tys. PLN. Droższe - w cenie od 401 do 500 tys. było co piąte mieszkanie. W obu tych segmentach cenowych podaż ofert jest większa od popytu co sprawia, że czas sprzedaży mieszkań będzie się wydłużał, a w wielu przypadkach cena sprzedaży mieszkania zostanie znacznie obniżona w stosunku do ceny wywoławczej.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: mieszkania, rynek mieszkaniowy, ceny mieszkań

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: