eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 12/2007 (19-25.03.2007)

Tydzień 12/2007 (19-25.03.2007)

2007-03-25 00:07

Przeczytaj także: Tydzień 11/2007 (12-17.03.2007)

  • Pogarsza się pozycja amerykańskiej waluty wobec euro, obecnie kurs euro mieści się on w przedziale 1,33-1,34 USD/euro.
  • Dziś stopy procentowe USA są na poziomie 5,25%. Większość ekspertów prognozuje, że Fed obniży je dopiero w III kwartale roku. Od końca lutego najważniejsze indeksy w Nowym Jorku straciły ok. 5%. Podobnie jest na giełdach całego świata. Przyczyną są obawy o przyszłość amerykańskiej gospodarki. Wzrost gospodarki USA w 2006 roku wyniósł 3,3%, a w tym roku przewiduje się wzrost gospodarczy na poziomie 2-2,5%.
  • Amerykański Fed nie zmienił stóp procentowych, co zostało odczytane w ten sposób, że w dalszym ciągu istnieje niebezpieczeństwo wysokiej inflacji. Jednak analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Merrill Lynch prognozują tegoroczną obniżkę stóp procentowych o 1,25 pkt proc. (dziś są one na poziomie 5,25%). W lutym 2007 inflacja wyniosła 2,1% r/r i była wyższa od oczekiwań.
  • Dynamicznie rozwija się chiński rynek papierów wartościowych. W ciągu ostatnich 15 miesięcy ceny akcji wzrosły o 150%.Zainteresowanie giełdą nie spadło po ostatnich niepokojach, kiedy to główny indeks na giełdzie szanghajskiej spadł o 9% (chociaż potem w krótkim czasie powrócił do poprzedniego poziomu). Na giełdzie inwestuje dziś ok 80 mln Chińczyków. Chiński rynek papierów wartościowych napędzają oszczędności na kontach osobistych i kontach firm, które szacowane są na 4,3 bln USD.
  • Powstanie gazowego kartelu na wzór OPEC coraz bardziej prawdopodobne. Jego członkami mają być Iran, Katar, Wenezuela, Algieria i Rosja, które kontrolują 70% światowego wydobycia gazu. W opinii mediów ustalono już podstawowe zasady jego funkcjonowania. Ma on powstać poprzez przekształcenie się Forum Państw Eksporterów Gazu na najbliższym spotkaniu członków tej organizacji na początku kwietnia.
  • W Rosji dziś 16% energii pochodzi z elektrowni atomowych. Według planów do 2010 roku wskaźnik ten wzrośnie do 18,5%, a do 2030 roku wyniesie on 25-30%. Na rozwój energetyki jądrowej Rosja przeznaczy 58 mld USD.
  • Chiny kontynuują budowę swoich rezerw ropy naftowej. Na obecnym etapie posiadają rezerwy na poziomie ok. 10 mln ton i chcą je zwiększyć o 28 mln ton. Teraz zamierzają zbudować swoje największe magazyny ropy naftowej w oparciu o dostawy ropy z Kazachstanu. Do Chin płynie teraz ropa nowym rurociągiem, który w ciągu najbliższych trzech lat zamierzają zwiększyć do 20 mln ton rocznie.
  • Według prognoz do 2020 roku Chiny będą potrzebowały aż 3 tysiące nowych samolotów pasażerskich. Na tym rynku obecnie jeszcze dominuje Boeing, który ma ok. 60% udziału w chińskim rynku. Nie dziwi też ostatnia decyzja chińskiej Rady Państwa o rozpoczęciu budowy chińskiego samolotu pasażerskiego. Ta decyzja ostatecznie potwierdza dotychczasowe spekulacje.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POZYTYWY WYNIKAJĄCE Z ZAGROŻEŃ NA RYNKU SUROWCÓW ENERGETYCZNYCH

Zagrożenie na rynku surowców energetycznych jest faktem. Jednak niepokojące jest to, że w wypowiedziach i analizach dominują oceny polityczne i agresywny ton, zamiast chłodnej oceny i racjonalnej refleksji. Warto zdać sobie sprawę z tego, że ich wydobycie ciągle wzrasta i mimo olbrzymich zasobów ropy jednak mają one zawsze jakiś kres. Dlatego z dużą ciekawością obserwujemy światowe inicjatywy w dziedzinie źródeł energii odnawialnej.

Według statystyk z ubiegłego roku, 15% światowej energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Wyjątkiem jest Brazylia, gdzie wskaźnik ten wynosi prawie 45%. Ale taka sytuacja w największym kraju Ameryki Południowej to nie rezultat ostatnich lat. Prawie 50 lat temu w Brazylii rozpoczęto stosowanie alkoholu jako alternatywy dla benzyny. Rządowe źródła mówią, że w 2006 roku prawie połowa sprzedanych samochodów osobowych miała silniki przystosowane do paliwa z trzciny cukrowej, które jest bardzo tanie i teoretycznie jest zdecydowanie korzystniejsze ze względów ekologicznych.

Obecne wysiłki idą w kierunku rozwoju biopaliw będących substytutem oleju napędowego, czyli tzw. biodiesla. Brazylia ma zamiar stać się wkrótce eksporterem tego typu paliwa. Obecnie już są tam fabryki produkujące biodiesel z oleju palmowego i sojowego, a trwają przygotowana, by uzyskiwać go ze słonecznika, orzechów, zużytych olejów spożywczych i tłuszczu zwierzęcego. Mówi się, że już za 5 lat mieszanka tego typu paliwa będzie zawierała ok. 5% biododatków. Zaletą biopaliw jest obniżenie emisji związków siarki i węgla do atmosfery. Brazylijskie, pionierskie badania wspiera Japonia, która zamierza importować etanol i wprowadzić na rynek mieszankę paliwową z 10% bioetanolu. Tym tropem idzie także Szwecja, Kanada, a ostatnio nawet USA. Brazylia produkuje rocznie 15 mld litrów paliwa alkoholowego rocznie, z czego 12% eksportuje.

Ostatnio do tych działań aktywnie włączyły się USA. Obecnie działa już tam 113 fabryk etanolu, a wkrótce będzie ich ok. 200. Surowcem jest głównie kukurydza, co jednak nie jest zbyt ekonomiczne, chociaż opłacalne. Planuje się, by już w 2012 roku silniki samochodowe mogły być napędzane przez paliwo E85 (85% alkoholu i 15% benzyny), lub biodieslem.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: