eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 10/2007 (05-11.03.2007)

Tydzień 10/2007 (05-11.03.2007)

2007-03-10 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 9/2007 (26.02-04.03.2007)

  • Rezerwy walutowe Chin są największe na świecie, wynoszą ponad 1 bln USD. Są inwestowane w obligacje skarbowe USA, czyli w sposób bezpieczny, ale mało opłacalny. Dlatego chiński rząd zapowiedział stworzenie spółki inwestycyjnej. Jej celem będzie efektywniejsze gospodarowanie tym olbrzymim kapitałem.
  • Stopa bezrobocia w USA wynosiła w lutym 4,5% (w styczniu była na poziomie ok. 4,6%).
  • Były szef Fed Alan Greenspan powtórzył, że jest duże prawdopodobieństwo utraty równowagi przez gospodarkę amerykańską i wystąpienia w niej recesji. Amerykański Fed potwierdził, że w amerykańskiej gospodarce pojawiły się już objawy spowolnienia tempa wzrostu.
  • Próbę ożywienia negocjacji w sprawie liberalizacji światowego handlu podjęły Unia Europejska, Stany Zjednoczone oraz Indie. W trakcie spotkania w Londynie mówiono o znoszeniu barier w handlu towarami rolnym. Kraje te chcą przygotować grunt pod wznowienie obrad 150 członków tej organizacji. Francja zdecydowanie skrytykowała postawę unijnych przedstawicieli, a poparły ich Niemcy i Wielka Brytania.
  • Japońskie rezerwy walutowe są drugie na świecie (po Chinach) i ostatnio przekroczyły poziom 900 mld USD. Dalsze miejsca w tym rankingu zajmują Rosja, Tajwan, Korea Płd.
  • Chińskie wydatki na wojsko wyniosą w tym roku ok. 45 mld USD (7,5% wydatków budżetowych i więcej o 17,8% r/r.) USA wyrażają zaniepokojenie, chociaż same wydają na ten cel ponad 450 mld USD.
  • Wenezuela zaproponowała powołanie Organizacji Państw Producentów i Eksporterów Gazu w Ameryce Południowej (Opegas Sur), w której mają uczestniczyć Wenezuela, Argentyna i Boliwia, a później mają dołączyć do niej inne kraje, w tym Brazylia. Kartel byłby zorganizowany na wzór OPEC. Nie jest wykluczone, że w przyszłości będzie on miał charakter kartelu światowego, z udziałem Rosji.
  • Mimo obecnych kłopotów Airbus do końca 2006 roku uruchomi montownię (ma w niej 51% udziałów) swoich samolotów w chińskim Tianjin. Będzie tam produkowanych do 4 samolotów miesięcznie. Chiny studiują koncepcję produkcji własnych, dużych samolotów pasażerskich. Specjaliści widzą możliwość opracowania prototypu do 2010 roku.
  • Lider na światowym rynku stalowym Arcelor Mittal w 2006 roku osiągnął zysk 7,97 mld USD (spadek o 3,5% r/r). Koncern kontynuuje teraz negocjacje w sprawie zakupu niemieckiego producenta stal Saarstahl (roczna produkcja - 1,7 mln ton stali rocznie).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARKA CHIŃSKA - WIOSENNA SESJA CHIŃSKIEGO PARLAMENTU

Chiński parlament omawiał sytuację gospodarczą. Naczelnymi hasłami było studzenie zbyt szybko rozwijającej się gospodarki i ochrona środowiska naturalnego. Na te problemy zwracają uwagę światowi eksperci, to także niepokoi chiński rząd. Chińska gospodarka ma największą dynamikę od lat (w 2006 roku wzrost PKB wyniósł 10,7% r/r). Realizacja tego pierwszego zadania wydaje się jednak nierealna, gdyż celem rządu jest tegoroczny wzrost na poziomie 8% r/r przy inflacji rzędu 3%, podczas gdy analitycy przewidują i tym razem, wzrost gospodarczy powyżej 10% r/r. Drugi problem też jest palący, bo niebezpieczeństwem dla szybko rozwijających się aglomeracji jest ich stan sanitarny i niewystarczający poziom dostaw wody pitnej. W tym celu rząd poinformował, że jest zdecydowany na zamknięcie setek małych kopalń, hut, elektrociepłowni, małych i starych fabryk. Chce też ograniczyć dostęp do kredytów firmom przodującym w zanieczyszczeniu środowiska.

Ważnym tematem obrad była też zmiana mechanizmu napędzającego chińską gospodarkę, dziś są nim inwestycje w majątek trwały, kompleksy przemysłowe, nieruchomości i autostrady. Chiński rząd zamierza też skierować poważna część nadwyżki na rozwój regionów ubogich, poprawę ochrony zdrowia i edukację.

Zapowiedziano też zmiany podatkowe, wśród nich zrównanie na poziomie 25% podatku dla wszystkich firm (dotąd firmy zachodnie płaciły 15%, a firmy chińskie 33%).

Równolegle do parlamentarnej dyskusji o gospodarce chińskiej trwają analizy światowych ekspertów, których tematem jest przyszła rola Chin w globalnej gospodarce, a która mimo wszystko jest dziś dużą niewiadomą. Nie ulega wątpliwości, że systematycznie, z roku na rok wzrasta polityczna i gospodarcza rola Chin. Duże wrażenie wywołała ostatnia informacja, że chiński rząd ma zamiar powołać spółkę inwestycyjną, z kapitałem ponad 1 bln USD... Ten kapitał to rezerwy walutowe Chin. Dotąd były one bezpiecznie inwestowane w wartościowe papiery rządu amerykańskiego (a więc współfinansowały wydatki budżetowe USA, przy coraz bardziej rosnącym deficycie), co jednak przynosiło stosunkowo niewielkie korzyści. Teraz zapowiedziano, że spółka będzie prowadziła aktywną działalność na światowych rynkach. Nie jest to zaskoczeniem bo już w ubiegłym roku Chiny zapowiedziały, że wprowadzają korektę w gospodarowaniu tymi rezerwami, rezygnując z dotychczas jednostronnego inwestowania ich w amerykańskie papiery.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: