eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eurostat: najmniej dzieci rodzi się w Polsce

Eurostat: najmniej dzieci rodzi się w Polsce

2007-03-10 00:09

Z najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat wynika, że najmniej dzieci spośród wszystkich kobiet w krajach Unii Europejskiej rodzą Polki. Obok naszego kraju najmniej dzieci przychodzi na świat na Słowacji, w Słowenii, na Litwie oraz w Czechach, czyli nowych krajach członkowskich UE.

Przeczytaj także: Rozwój demograficzny Polski do 2006

Aby zapewnić naturalną wymianę pokoleń, wskaźnik dzietności powinien wynosić w Europie co najmniej 2,1. Tymczasem w naszym kraju wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 1,24, a unijna średnia wynosi 1,51, czyli statycznie na jedną parę przypada półtora dziecka. Najbliższej najwyższego wskaźnika dzietności są Francja, gdzie wynosi on 1,92 oraz Irlandia -1,88.

Eurostat przyjrzał się również długości życia kobiet w Unii Europejskiej. W całej UE panie żyją zdecydowanie dłużej - przeciętnie o 6 lat dłużej niż panowie. W naszym kraju w 2005 roku wskaźnik średniej oczekiwanej długości życia kobiety wynosił 79,4 lata, jednak według Eurostatu w 2050 roku wzrośnie on do 84,4 lat.

Unijne biuro statystyczne ustaliło także, że w naszym kraju bezrobocie jest w dalszym ciągu najwyższe i wynosi dla pań – 14,2 procent, zaś dla mężczyzn 11,2. We wszystkich krajach Unii Europejskiej bezrobocie wśród kobiet jest wyższe niż w przypadku mężczyzn, jednak z wyjątkiem Irlandii, Łotwy, Litwy, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: