eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza I 2007

GUS: koniunktura gospodarcza I 2007

2007-01-24 00:17

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006


W styczniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują wzrost bieżącej sprzedaży. Powoduje to poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Wielkość sprzedaży pojazdów samochodowych w najbliższych miesiącach może nie zmienić się w stosunku do prognozowanej w grudniu. Mimo to przewidywania dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może być zbliżona do przewidywanej w grudniu. Bieżące ceny towarów rosną. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wzrost cen towarów. Poziom zatrudnienia może być zbliżony do przewidywanego w grudniu.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują w styczniu wzrost sprzedaży towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Na najbliższe miesiące przewidywany jest znaczny spadek sprzedaży, co może wpłynąć na pogorszenie przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Obserwuje się wzrost nadmiernych zapasów towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy zamierzają bardziej ograniczyć zamówienia na towary składane u dostawców. W styczniu notowany jest szybszy niż przed miesiącem spadek bieżących cen towarów. Także na najbliższe miesiące przewiduje się spadek cen. W styczniu dyrektorzy przedsiębiorstw nie planują zmian w poziomie zatrudnienia.

W styczniu oceny bieżącej sprzedaży żywności są optymistyczne. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal oceniana negatywnie, choć lepiej niż w grudniu. W najbliższych miesiącach przewiduje się spadek sprzedaży żywności i w konsekwencji
pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, co powoduje, że ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może być bardziej ograniczana. Odnotowuje się wzrost bieżących cen towarów. Na najbliższe miesiące przewiduje się dalszy wzrost cen. Redukcje zatrudnienia mogą być większe niż przewidywano w grudniu.

Spośród badanych jednostek handlowych 3,7% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w grudniu 4,7%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery związane są z: konkurencją na rynku (sygnalizowaną przez 74% jednostek), kosztami zatrudnienia (62%), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (56%). W stosunku do grudnia, w największym stopniu wzrosła bariera związana z kosztami zatrudnienia (62% wobec 55% w grudniu ub. r.), a zmalało znaczenie bariery dotyczącej niedostatecznego popytu (39% wobec 44% przed miesiącem).

4. Usługi

Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają w styczniu koniunkturę bardzo optymistycznie, lepiej niż przed miesiącem (plus 58 wobec plus 44 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 60% badanych firm, jej pogorszenie – 2% (w grudniu odpowiednio: 46% i 2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący i przyszły popyt oraz sprzedaż są oceniane bardzo korzystnie, lepiej niż w grudniu. W konsekwencji lepsze niż przed miesiącem są też oceny bieżącej i prognozowanej sytuacji finansowej. Odnotowuje się większy niż miesiąc temu spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W tej grupie jednostek przewidywany jest dalszy wzrost zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: