eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza I 2007

GUS: koniunktura gospodarcza I 2007

2007-01-24 00:17

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006


W styczniu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę optymistycznie, nieco lepiej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest znaczną poprawą korzystnych przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są dużo ostrożniejsze od sygnalizowanych w grudniu. Rośnie nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Wobec znacznego zmniejszenia się trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewiduje się dalszą poprawę sytuacji finansowej badanych jednostek. Redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze niż przewidywano w grudniu. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się nadal obniżać, choć w mniejszym stopniu niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

W styczniu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę korzystnie, lepiej niż w zeszłym miesiącu. Korzystne przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji powodują, że producenci rozszerzają bieżącą produkcję mimo negatywnych ocen bieżącego portfela zamówień. Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Pomimo nieznacznie zwiększających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej charakteryzują się większym optymizmem niż miesiąc wcześniej. Przedsiębiorcy zamierzają nieznacznie zwiększyć zatrudnienie. Ceny wyrobów włókienniczych mogą nieco się obniżyć.

W styczniu br. 6,3% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w IV kwartale 2006 r. odsetek ten wyniósł 5,7%, przed rokiem 4,6%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: wysokie obciążenia na rzecz budżetu (barierę tę zgłasza 55% przedsiębiorstw w styczniu br. wobec 58% w IV kwartale 2006 r. i 57% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (43% przedsiębiorstw wobec 46% w IV kwartale ub. r. i 57% przed rokiem), niejasne i niespójne przepisy prawne (42% przedsiębiorstw w styczniu br. i w IV kwartale ub. r. wobec 44% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (34% przedsiębiorstw wobec 41% w IV kwartale ub. r. i 43% przed rokiem). Systematycznie wzrasta uciążliwość bariery wynikającej z niedoboru wykwalifikowanych pracowników (25% przedsiębiorstw wobec 23% w IV kwartale 2006 r. i 12% przed rokiem).

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w styczniu na poziomie plus 25 (w grudniu plus 27). Wśród badanych przedsiębiorstw 35% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 10% – jej pogorszenie (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 35% i 8%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W styczniu przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, choć wolniejszy od sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w tym zakresie są nadal korzystne i lepsze od prognoz z grudnia. W konsekwencji należy oczekiwać szybszego wzrostu zatrudnienia, aniżeli prognozowano przed miesiącem.

Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nadal korzystne, choć nieco mniej optymistyczne niż w grudniu ub. r.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano-montażowych, szybszego niż formułowano w prognozach z ubiegłego miesiąca.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: