eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › VoIP dla początkujących

VoIP dla początkujących

2006-12-26 00:04

VoIP to słowo, które robi teraz rewolucję i wprowadza sporo zamieszania na rynku telekomunikacyjnym. Oferuje nowe możliwości, jakkolwiek ma też swoje ograniczenia, o których warto wiedzieć - przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej. "Voice over Internet Protocol" (VoIP) to nazwa technologii zmieniającej tradycyjne pojmowanie telefonii. Wykorzystuje ona szerokopasmowy dostęp do Internetu do przesyłania głosu poprzez zamianę głosu na pakiety danych.

Przeczytaj także: Telefonia internetowa VoIP: usługi ważniejsze niż cena

Usługi VoIP wykorzystują tradycyjnie szerokopasmowy dostęp do Internetu, umożliwiając rozmowy głosowe z wykorzystaniem komputera lub aparatów telefonicznych podłączanych do komputera, sieci komputerowej lub do sieci telefonicznej poprzez specjalną przystawkę. UKE rozważa obecnie obowiązki regulacyjne dotyczące usług VoIP.

Zalety i wady VoIP


VoIP przede wszystkim pozwala telefonować po zdecydowanie niższych kosztach, a przy pomocy komunikatorów internetowych (np. Skype, MSN, Yahoo, Google Talk, Gadu-Gadu, Tlen, itp.) pozwala na korzystanie z usług dotąd niedostępnych normalnie w zwykłym telefonie, dzięki którym możemy jednocześnie rozmawiać i widzieć naszego rozmówcę, odbierać faksy na adres e-mail, korzystać z usług łącząc się z dowolnego miejsca na świecie, etc. Nie zawsze jednak musimy być wyposażeni w komputer. Wielu polskich dostawców – oferuje tańsze połączenia zaczynające się od numeru 0-708 1, gdzie rozmowy zagraniczne kosztują nas ok. 35 gr. Wystarczy wpierw wybrać numer dostępowy zaczynający się od 0-708 1 .... a następnie wybrać numer abonenta, do którego chcemy się dodzwonić. Inną możliwością jest zakup specjalnych kart zdrapek, które zawierają kod pozwalający rozmawiać po znacznie niższych cenach (np. TelePIN). Różnią się tylko tym, że wpierw wybieramy numer dostępowy podany na karcie, następnie wystukujemy na klawiaturze kod, a na końcu wpisujemy numer osoby do której dzwonimy. Najbardziej popularne połączenia VoIP wykorzystują komunikatory internetowe (np. Skype, Tlenofon, Gadu-Gadu, Na głos), które dają możliwość czatowania, wymiany plików, także videorozmów, czy też taniego odbierania faksów bezpośrednio na skrzynkę poczty elektronicznej.

Jednakże należy pamiętać, iż VoIP jest technologią relatywnie nową, która wciąż się rozwija i nie wszystkie znane nam rozwiązania z telefonii stacjonarnej mogą być obecne. Warto pamiętać o pewnych właściwościach tej technologii:

Jakość rozmów

Szybki rozwój tej technologii sprawił, że jakość połączeń VoIP nie różni się już bardzo od połączeń w sieci stacjonarnej. Nie są to jednak rozmowy prowadzone w czasie rzeczywistym, a ich jakość zależy bezpośrednio od opóźnień w przesyłaniu pakietów danych. Przyjmuje się, że opóźnienia do 150 ms pozwalają traktować rozmowę za zrozumiałą. Czasem jednak zbyt duże opóźnienia sprawiają, że głos staje się niezrozumiały. Generalną zasadą jest to, iż im szybsze łącze internetowe, tym mniejsze opóźnienia.

Spis abonentów

Jeśli dostawca usług VoIP przydziela także numer telefonu stacjonarnego, może również w miarę możliwości technicznych umieścić Pana/i numer w spisie abonentów.

Połączenia z numerami alarmowymi

Z uwagi na fakt, że VoIP ciągle się rozwija, nie są gotowe wszystkie standardy i normy kierowania połączeń alarmowych, stąd nie każdy operator VoIP jest w stanie zestawić takie połączenia. W przypadkach, gdy dostawca usług VoIP nie jest w stanie określić lokalizacji abonenta wywołującego powinien o tym wyraźnie i jednoznacznie poinformować użytkownika, a także o jakichkolwiek ograniczeniach w zakresie kierowania połączeń alarmowych i udostępniania informacji o lokalizacji abonenta wywołującego, a także o ewentualnych konsekwencjach z tym związanych.

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: VoIP, telefonia VoIP, telefonia internetowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: